| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Ewidencja księgowa > Jak zaewidencjonować w pkpir wydane pracownikom bony towarowe

Jak zaewidencjonować w pkpir wydane pracownikom bony towarowe

Wielu pracodawców wydaje pracownikom z okazji świąt Bożego Narodzenia bony towarowe. Jak należy prawidłowo rozliczać takie przekazanie po stronie pracownika i pracodawcy?


W ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych przewidziano zwolnienie dla niektórych świadczeń finansowanych ze środków ZFŚS. Z art. 21 ust. 1 pkt 67 updof wynika, że zwolniona z podatku dochodowego jest:

wartość otrzymanych przez pracownika w związku z finansowaniem działalności socjalnej, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, rzeczowych świadczeń oraz otrzymanych przez niego w tym zakresie świadczeń pieniężnych, sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych, łącznie do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł; rzeczowymi świadczeniami nie są bony, talony i inne znaki, uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi.

Z przywołanego przepisu jednoznacznie wynika, że ze zwolnienienia z podatku dochodowego korzystają przekazane pracownikom świadczenia rzeczowe sfinansowane ze środków ZFŚS, z wyjątkiem bonów, talonów i innych znaków, uprawniających do ich wymiany na towary lub usługi. Tak więc bony towarowe przekazane pracownikom nie będą mogły korzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym.

WAŻNE!

Ze zwolnienia z podatku dochodowego nie korzystają bony towarowe, talony i inne znaki, uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi, sfinansowane ze środków ZFŚS.

Przychody

Po stronie pracowników powstanie z tego tytułu przychód. Należy go zaliczyć do przychodów ze stosunku pracy. Wynika to z faktu, że przychodami ze stosunku pracy są nie tylko należne pracownikowi wynagrodzenia, ale również wartość innych nieodpłatnych świadczeń otrzymanych od pracodawcy (art. 12 ust. 1 updof). Przychód z tego tytułu powstanie w momencie otrzymania przez pracownika bonu.

Powyższe potwierdzają również organy podatkowe. W interpretacji indywidualnej z 6 lipca 2011 r., nr IPTPB2/415-90/11-5/KSU, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi stwierdził, że:

Bony, co prawda, zastępują środki pieniężne, jednakże nie są powszechnie akceptowanym środkiem płatniczym (w odróżnieniu od pieniądza). Zatem wartość bonów stanowi dla pracownika przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych jako przychód ze stosunku pracy. Świadczenia te nie są bowiem ani świadczeniami pieniężnymi, ani świadczeniami o charakterze rzeczowym. Od tych świadczeń pracodawca jest zobowiązany pobrać zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych - zgodnie z zasadami określonymi w art. 32 i następnych ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

 

Więcej na ten temat znajdziesz w Internetowym Serwisie Księgowego w artykule Jak zaewidencjonować w pkpir wydane pracownikom bony towarowe

 


• art. 21 ust. 1 pkt 3 i 3b ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307; ost.zm. Dz.U. z 2011 r. Nr 205, poz. 1203

Katarzyna Wojciechowska

ekspert w zakresie podatków dochodowych

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

ELPIGAZ

ELPIGAZ jest czołowym producentem i dostawcą nowoczesnych rozwiązań dla motoryzacji w zakresie gazowych układów zasilania pojazdów, zbiorników LPG i ciśnieniowych zbiorników powietrza.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »