| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Ewidencja księgowa > Jak zaewidencjonować przekazanie materiałów budowlanych na cele osobiste

Jak zaewidencjonować przekazanie materiałów budowlanych na cele osobiste

Prowadzę działalność budowlaną (usługi wodno-kanalizacyjne, c.o., gaz). Jestem podatnikiem VAT. Zakupione wcześniej na firmę materiały budowlane planuję wykorzystać również do celów osobistych przy budowie własnego budynku mieszkalnego o powierzchni użytkowej 178 m2. Jak prawidłowo postąpić z kosztami zakupionych i zaksięgowanych materiałów w pkpir? Czy powinienem z tytułu tego przekazania wystawić faktury wewnętrzne?

Zatem przekazanie przez Pana materiałów na cele osobiste będzie skutkowało koniecznością rozliczenia VAT odliczonego przy ich zakupie. Czynność tę ma Pan obowiązek udokumentować fakturą wewnętrzną (art. 106 ust. 7 ustawy o VAT). Za podstawę opodatkowania powinien Pan przyjąć cenę nabycia tych towarów bez podatku (art. 29 ust. 10 ustawy o VAT).

WAŻNE!

Przekazanie przez podatnika towarów zakupionych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej na jego cele osobiste podlega opodatkowaniu VAT. Czynność tę należy udokumentować fakturą wewnętrzną.

PRZYKŁAD

Pan Kowalski prowadzi działalność gospodarczą polegającą na wykonywaniu usług budowlanych. W lipcu dokonał zakupu materiałów na kwoty brutto 1500,00 zł i 2300,10 zł. Materiały z pierwszego zakupu zużył do prowadzonej działalności gospodarczej. Materiały z drugiego zakupu przeznaczył na budowę prywatnego budynku mieszkalnego. Przekazanie udokumentował stosownym protokołem.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Ewidencja poszczególnych zdarzeń w pkpir za lipiec powinna wyglądać następująco:

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

W deklaracji VAT-7 za lipiec pan Kowalski wykaże VAT należny od przekazanych na cele prywatne materiałów budowlanych.

• art. 22 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307; ost.zm. Dz.U. z 2011 r. Nr 131, poz. 764

• art. 7 ust. 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. Nr 134, poz. 780

Justyna Michałowska

księgowa

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelarie Radców Prawnych Cyran Polak

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »