| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Ewidencja księgowa > Karnety sportowe dla pracowników - podatki, składki ZUS, ewidencja w księgach

Karnety sportowe dla pracowników - podatki, składki ZUS, ewidencja w księgach

Pracodawcy coraz częściej dostrzegają wymierne korzyści wynikające z zapewnienia pracownikom karnetów sportowych. Są one nie tylko przejawem dbałości firmy o dobre samopoczucie psychofizyczne swoich pracowników, lecz stanowią jednocześnie ważny czynnik motywacyjny.


Takie działanie pracodawcy przekłada się na wydajność i efektywność wykonywanej pracy, a jednocześnie obniża absencję chorobową pracowników. Dodatkowym atutem jest wzmocnienie lojalności wobec pracodawcy.

Pracodawca ma do wyboru dwa sposoby sfinansowania zakupu karnetów sportowych dla pracowników, tj. może je sfinansować:

- ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub

- ze środków obrotowych firmy.


Karnety sportowe sfinansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych


Ustawa o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych wskazuje (art. 2 pkt 1), że jednym z rodzajów działalności socjalnej prowadzonej przez pracodawców są usługi świadczone na rzecz różnych form działalności sportowo-rekreacyjnej (w ramach której mogą być finansowane karnety sportowe dla pracowników).

Należy zauważyć, że ustawodawca nie narzuca sposobu realizacji działalności socjalnej. Dlatego też warunki i zasady korzystania z usług i świadczeń finansowanych z funduszu powinny zostać określone przez pracodawcę w regulaminie. W jego treści powinien znaleźć się również zapis o przeznaczeniu części środków na cele sportowo-rekreacyjne oraz sposób finansowania.


Ustawa o ZFŚS nakazuje (art. 8 ust. 1), by przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z funduszu były uzależnione od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z ZFŚS.


Więcej na ten temat znajdziesz w Internetowym Serwisie Księgowego w artykule Jak rozliczyć karnety sportowe przekazywane pracownikom

 

Irena Pazio

główna księgowa z certyfikatem MF

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

isk.infor.pl

Zdjęcia


Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Motiveo

Motiveo.pl to nowy sposób na tworzenie współczesnych systemów motywacyjnych dla handlowców. Platforma ta przeznaczona jest dla całego sektora MŚP.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK