| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Ewidencja księgowa > Oprogramowanie komputerowe - ewidencja i wycena u producenta i nabywcy

Oprogramowanie komputerowe - ewidencja i wycena u producenta i nabywcy

Jednostki wytwarzające produkty wielokrotnej sprzedaży, np. programy komputerowe, nie mogą pomniejszać zapasu tych produktów o wartość jednostkowego kosztu wytworzenia w momencie sprzedaży. Nie jest bowiem możliwe ustalenie jednostkowego kosztu wytworzenia. Wynika to z faktu, że raz wytworzony produkt może być sprzedany w dowolnej liczbie egzemplarzy w postaci kopii. Jak zatem wyceniać stopniowo sprzedawane programy komputerowe? Jak traktować programy komputerowe, które jednostka nabywa na własne potrzeby?


Wytworzone przez jednostkę we własnym zakresie i przeznaczone do sprzedaży programy komputerowe są produktami gotowymi. Ze względu na brak możliwości ustalenia jednostkowego kosztu wytworzenia ich wycena przebiega w szczególny sposób, zgodnie z art. 34 ust. 3 ustawy o rachunkowości. Dotyczy to także innych produktów wielokrotnej sprzedaży, takich jak filmy, projekty typowe.

Kupione przez jednostkę programy komputerowe, które:

• jednostka przeznacza na własne potrzeby w prowadzonej działalności,

• będą użytkowane w okresie dłuższym niż rok

- stanowią wartości niematerialne i prawne i podlegają amortyzacji.

Okres użytkowania przewidziany na czas krótszy niż rok umożliwia zaliczenie kupionej licencji na oprogramowanie bezpośrednio do kosztów. Towarem będą kupione programy przeznaczone do dalszej odsprzedaży.


Oprogramowanie komputerowe, a także inne produkty o podobnym charakterze, tj. produkty sprzedawane stopniowo, wycenia się w okresie przynoszenia przez nie korzyści ekonomicznych, nie dłuższym niż pięć lat, w wysokości nadwyżki kosztów ich wytworzenia nad przychodami, według cen sprzedaży netto, uzyskanymi ze sprzedaży tych produktów w ciągu tego okresu. Nieodpisane po upływie pięciu lat koszty wytworzenia zwiększają pozostałe koszty operacyjne.

Oznacza to, że w początkowym okresie sprzedaży produktów konto zespołu 7 „Koszt sprzedanych produktów” jest obciążane do wysokości osiągniętych przychodów. Część kosztów wytworzenia, pomniejszająca stan zapasu produktów gotowych, jest obliczana jako różnica między przychodem ze sprzedaży produktów a kosztami niezbędnymi do przeprowadzenia transakcji. Chodzi tu o koszty sprzedaży, koszty dostosowania programu do indywidualnych potrzeb nabywcy, koszty wykonania kopii itp.

Wynik na sprzedaży jednostka wykazuje dopiero w momencie, gdy osiągnięta wartość przychodów jest wyższa od kosztów poniesionych na wytworzenie produktów. Do tego czasu transakcje sprzedaży oprogramowania realizowane są bezwynikowo.


Pełna treść artykułu w Biuletynie Głównego Księgowego

Zamów prenumeratę Biuletynu Głównego Księgowego >>

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Kik

Dyrektor ds. maszyn i urządzeń w Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK