| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Ewidencja księgowa > Oprogramowanie komputerowe - ewidencja i wycena u producenta i nabywcy

Oprogramowanie komputerowe - ewidencja i wycena u producenta i nabywcy

Jednostki wytwarzające produkty wielokrotnej sprzedaży, np. programy komputerowe, nie mogą pomniejszać zapasu tych produktów o wartość jednostkowego kosztu wytworzenia w momencie sprzedaży. Nie jest bowiem możliwe ustalenie jednostkowego kosztu wytworzenia. Wynika to z faktu, że raz wytworzony produkt może być sprzedany w dowolnej liczbie egzemplarzy w postaci kopii. Jak zatem wyceniać stopniowo sprzedawane programy komputerowe? Jak traktować programy komputerowe, które jednostka nabywa na własne potrzeby?


Wytworzone przez jednostkę we własnym zakresie i przeznaczone do sprzedaży programy komputerowe są produktami gotowymi. Ze względu na brak możliwości ustalenia jednostkowego kosztu wytworzenia ich wycena przebiega w szczególny sposób, zgodnie z art. 34 ust. 3 ustawy o rachunkowości. Dotyczy to także innych produktów wielokrotnej sprzedaży, takich jak filmy, projekty typowe.

Kupione przez jednostkę programy komputerowe, które:

• jednostka przeznacza na własne potrzeby w prowadzonej działalności,

• będą użytkowane w okresie dłuższym niż rok

- stanowią wartości niematerialne i prawne i podlegają amortyzacji.

Okres użytkowania przewidziany na czas krótszy niż rok umożliwia zaliczenie kupionej licencji na oprogramowanie bezpośrednio do kosztów. Towarem będą kupione programy przeznaczone do dalszej odsprzedaży.


Oprogramowanie komputerowe, a także inne produkty o podobnym charakterze, tj. produkty sprzedawane stopniowo, wycenia się w okresie przynoszenia przez nie korzyści ekonomicznych, nie dłuższym niż pięć lat, w wysokości nadwyżki kosztów ich wytworzenia nad przychodami, według cen sprzedaży netto, uzyskanymi ze sprzedaży tych produktów w ciągu tego okresu. Nieodpisane po upływie pięciu lat koszty wytworzenia zwiększają pozostałe koszty operacyjne.

Oznacza to, że w początkowym okresie sprzedaży produktów konto zespołu 7 „Koszt sprzedanych produktów” jest obciążane do wysokości osiągniętych przychodów. Część kosztów wytworzenia, pomniejszająca stan zapasu produktów gotowych, jest obliczana jako różnica między przychodem ze sprzedaży produktów a kosztami niezbędnymi do przeprowadzenia transakcji. Chodzi tu o koszty sprzedaży, koszty dostosowania programu do indywidualnych potrzeb nabywcy, koszty wykonania kopii itp.

Wynik na sprzedaży jednostka wykazuje dopiero w momencie, gdy osiągnięta wartość przychodów jest wyższa od kosztów poniesionych na wytworzenie produktów. Do tego czasu transakcje sprzedaży oprogramowania realizowane są bezwynikowo.


Pełna treść artykułu w Biuletynie Głównego Księgowego

Zamów prenumeratę Biuletynu Głównego Księgowego >>

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

ratalnie.com

Ratalnie.com to marka należąca do Lloyd Financial. Jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku na łatwo dostępne pożyczki gotówkowe opierające się na polskim kapitale.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »