| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama

Ewidencja księgowa

Jak zaksiegować pobrane z góry odsetki i prowizję od kredytu bankowego

Aktualizacja: 28.12.2007

Spółka otrzymała z banku kredyt, którego wartość w dniu wpłaty została pomniejszona o prowizję i pobrane z góry odsetki. Jak zaewidencjonować tę różnicę? »

Jak wycenić kredyt bankowy

Aktualizacja: 27.12.2007

Nasza firma posiada długoterminowy kredyt, który będzie spłacany jeszcze przez trzy lata. Zgodnie z umową odsetki będą doliczone dopiero na koniec spłaty, wtedy też będą wymagalne. Jak w związku z tym wycenić i ująć taki kredyt w bilansie? »

Jak rozliczyć braki hodowli

Aktualizacja: 27.12.2007

Spółka z o.o. prowadzi działalność w zakresie produkcji zbóż i hodowli bydła. Jak zaksięgować sprzedaż chorej krowy (ubój z przyczyn koniecznych)? Jakie powstaną przychody i jak ustalić koszty sprzedaży? »

Jak ujmować w księgach wydatki ponoszone na kartki świąteczne

Aktualizacja: 20.12.2007

Czy można zaliczyć do kosztów firmy zakup kartek świątecznych (będą one wysyłane kontrahentom firmy)? Jeśli tak, to jak należy zaksięgować zakup takich kartek przy pełnej księgowości? »

Czy za błędy w ewidencji jest kara

Aktualizacja: 17.12.2007

Jestem księgową w spółce budowlanej. Firma otrzymała fakturę za wykonanie usługi, ale nie zaakceptował jej prezes, ponieważ stwierdził, że usługa wykazana na fakturze nie została wykonana. Nie ma umowy potwierdzającej fakt, że spółka zamawiała taką usługę. »

Jak rozliczać koszty używania prywatnego samochodu do celów służbowych

Aktualizacja: 11.12.2007

Pracownik spółki korzysta z samochodu prywatnego do celów służbowych. Jak rozliczyć koszty używania samochodu na potrzeby firmy w jazdach lokalnych i zamiejscowych na terenie kraju? Czy od zwróconych kwot należy naliczać składki ZUS? »

Jak zaewidencjonować zasiłek macierzyński

Aktualizacja: 04.12.2007

Nasz zakład zatrudnia powyżej 20 pracowników. Czy jesteśmy zobowiązani do wypłaty zasiłku macierzyńskiego? Jak zaksięgować zasiłek wypłacony pracownicy? »

Jak przeliczać operacje dokonywane na rachunku walutowym

Aktualizacja: 27.11.2007

Po jakim kursie spółka powinna przeliczyć operacje dokonywane na rachunku dewizowym. »

Ewidencja przychodów na przełomie okresu rozliczeniowego

Aktualizacja: 26.11.2007

Jak zaewidencjonować w księgach rachunkowych przychody z tytułu wykonanych usług, jeśli usługę wykonano 28 września, a fakturę wystawiono 2 października? »

Jak rozliczyć fakturę w złotych polskich, którą nabywca opłacił w euro

Aktualizacja: 22.11.2007

Nasza spółka wystawiła na rzecz kontrahenta z Włoch fakturę w PLN (stanowiła ona równowartość ceny w euro przedstawionej w ofercie kontrahentowi). Zapłatę za powyższą fakturę otrzymaliśmy w euro na rachunek walutowy. Czy mamy prawo dokonać przeliczenia otrzymanej wpłaty według wartości wynikającej z wystawionej w PLN faktury? Jeżeli nie, to jaki kurs będzie właściwy do przeliczenia uzyskanej kwoty? Czy powstałe wówczas różnice kursowe będzie można uwzględnić dla celów podatkowych? Proszę o przedstawienie na przykładzie liczbowym sposobu ujęcia powyższych operacji w księgach rachunkowych spółki. »

Jak zaksięgować towar przekazany na potrzeby własne firmy

Aktualizacja: 21.11.2007

Spółka z o.o. prowadzi hurtownię oraz sieć sklepów z materiałami budowlanymi. Ewidencja zapasów towarów w hurtowni jest prowadzona w cenach zakupu netto. Ewidencja zapasów towarów w sklepach prowadzona jest wartościowo według cen sprzedaży brutto. W pomieszczeniach hurtowni oraz sklepowych chcemy przeprowadzić prace remontowe, na które przekazane zostaną własne towary. Jak należy ująć takie operacje w księgach rachunkowych? Jaki dokument może być podstawą przekazania towarów na własne potrzeby? Czy w związku z przekazaniem powstanie obowiązek naliczenia VAT należnego i wystawienia faktury wewnętrznej? »

Jak zaewidencjonować import towaru do Polski oclonego w innym państwie członkowskim

Aktualizacja: 14.11.2007

Jak prawidłowo zaksięgować towar zakupiony w Chinach, oclony w Hamburgu i sprowadzony do Polski? »

Ewidencja odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych

Aktualizacja: 12.11.2007

Jak ująć w ewidencji księgowej odpis na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych? Jak rozliczyć częściowe przekazanie środków z odpisu na ZFŚS? Kiedy odpis jest kosztem podatkowym? Czy odpis wyższy niż podstawowy może być w całości uznany za koszt podatkowy? »

Po wydaniu paragonu nie księguje się faktury

Aktualizacja: 08.11.2007

Przepisy ustawy o VAT zobowiązują podatnika do ewidencjonowania sprzedaży. Odnosi się to również do dobowych raportów fiskalnych i faktur wystawianych poza kasą. »

Klasyfikacja kosztów rodzajowych zależy od potrzeb informacyjnych jednostki

Aktualizacja: 06.11.2007

We wrześniu firma dokonała zakupu modułu i wygrzewacza do kopiarki stanowiącej środek trwały. Średnio wymienia się je raz do roku. Koszt zakupu był wyższy niż 3500 zł brutto za każdą część. W jaki sposób ująć w księgach rachunkowych te zakupy (usługa obca czy zużycie materiałów eksploatacyjnych)? »

reklama

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Rzewuski

Ekspert IT – systemy informatyczne ERP. Ukończone studia - Politechnika Warszawska.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »