| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Ewidencja księgowa

Jak zaewidencjonować w księdze usługę podnajmu

Aktualizacja: 15.01.2008

Prowadzę działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych. Wynajmuję lokal użytkowy przeznaczony na cele działalności. Ponieważ na razie nie wykorzystuję go w całości (obecnie jest to dla mnie za duża powierzchnia), za zgodą wynajmującego podnająłem część lokalu innemu przedsiębiorcy. W umowie podnajmu ustaliliśmy płatność czynszu za okresy miesięczne. Jak powinienem zaewidencjonować w księdze tę operację? »

Czy można zaksięgować do kosztów fakturę wystawioną w niedzielę

Aktualizacja: 11.01.2008

Właściciel firmy zatankował samochód firmowy w niedzielę. Czy można zaksięgować taką fakturę z datą wpływu w poniedziałek? »

Prowizję od kredytu można rozliczyć w czasie

Aktualizacja: 09.01.2008

Jak należy rozliczyć prowizję od kredytu w rachunku bieżącym? Czy w całości zaksięgować jej wartość w koszty w chwili pobrania, czy rozliczać przez okres kredytowania co miesiąc poprzez rozliczenia międzyokresowe kosztów? »

Wartość towaru przekazanego na potrzeby własne firmy obciąża koszty

Aktualizacja: 04.01.2008

Spółka zajmująca się dystrybucją artykułów biurowych regularnie zaopatruje swoje biuro w te przedmioty. Wydaje je z własnego magazynu. Jak należy ująć to w księgach? »

Jak prawidłowo zaksięgować prezenty świąteczne

Aktualizacja: 31.12.2007

Upominek świąteczny od pracodawcy sfinansowany ze środków obrotowych stanowi dla pracownika przychód ze stosunku pracy. Dlatego od wartości paczki należy odprowadzić podatek dochodowy i składki ZUS. »

Jak zaksiegować pobrane z góry odsetki i prowizję od kredytu bankowego

Aktualizacja: 28.12.2007

Spółka otrzymała z banku kredyt, którego wartość w dniu wpłaty została pomniejszona o prowizję i pobrane z góry odsetki. Jak zaewidencjonować tę różnicę? »

Jak wycenić kredyt bankowy

Aktualizacja: 27.12.2007

Nasza firma posiada długoterminowy kredyt, który będzie spłacany jeszcze przez trzy lata. Zgodnie z umową odsetki będą doliczone dopiero na koniec spłaty, wtedy też będą wymagalne. Jak w związku z tym wycenić i ująć taki kredyt w bilansie? »

Jak rozliczyć braki hodowli

Aktualizacja: 27.12.2007

Spółka z o.o. prowadzi działalność w zakresie produkcji zbóż i hodowli bydła. Jak zaksięgować sprzedaż chorej krowy (ubój z przyczyn koniecznych)? Jakie powstaną przychody i jak ustalić koszty sprzedaży? »

Jak ujmować w księgach wydatki ponoszone na kartki świąteczne

Aktualizacja: 20.12.2007

Czy można zaliczyć do kosztów firmy zakup kartek świątecznych (będą one wysyłane kontrahentom firmy)? Jeśli tak, to jak należy zaksięgować zakup takich kartek przy pełnej księgowości? »

Czy za błędy w ewidencji jest kara

Aktualizacja: 17.12.2007

Jestem księgową w spółce budowlanej. Firma otrzymała fakturę za wykonanie usługi, ale nie zaakceptował jej prezes, ponieważ stwierdził, że usługa wykazana na fakturze nie została wykonana. Nie ma umowy potwierdzającej fakt, że spółka zamawiała taką usługę. »

Jak rozliczać koszty używania prywatnego samochodu do celów służbowych

Aktualizacja: 11.12.2007

Pracownik spółki korzysta z samochodu prywatnego do celów służbowych. Jak rozliczyć koszty używania samochodu na potrzeby firmy w jazdach lokalnych i zamiejscowych na terenie kraju? Czy od zwróconych kwot należy naliczać składki ZUS? »

Jak zaewidencjonować zasiłek macierzyński

Aktualizacja: 04.12.2007

Nasz zakład zatrudnia powyżej 20 pracowników. Czy jesteśmy zobowiązani do wypłaty zasiłku macierzyńskiego? Jak zaksięgować zasiłek wypłacony pracownicy? »

Jak przeliczać operacje dokonywane na rachunku walutowym

Aktualizacja: 27.11.2007

Po jakim kursie spółka powinna przeliczyć operacje dokonywane na rachunku dewizowym. »

Ewidencja przychodów na przełomie okresu rozliczeniowego

Aktualizacja: 26.11.2007

Jak zaewidencjonować w księgach rachunkowych przychody z tytułu wykonanych usług, jeśli usługę wykonano 28 września, a fakturę wystawiono 2 października? »

Jak rozliczyć fakturę w złotych polskich, którą nabywca opłacił w euro

Aktualizacja: 22.11.2007

Nasza spółka wystawiła na rzecz kontrahenta z Włoch fakturę w PLN (stanowiła ona równowartość ceny w euro przedstawionej w ofercie kontrahentowi). Zapłatę za powyższą fakturę otrzymaliśmy w euro na rachunek walutowy. Czy mamy prawo dokonać przeliczenia otrzymanej wpłaty według wartości wynikającej z wystawionej w PLN faktury? Jeżeli nie, to jaki kurs będzie właściwy do przeliczenia uzyskanej kwoty? Czy powstałe wówczas różnice kursowe będzie można uwzględnić dla celów podatkowych? Proszę o przedstawienie na przykładzie liczbowym sposobu ujęcia powyższych operacji w księgach rachunkowych spółki. »

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Alchemia-Inwestowania

doradztwo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK