| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Ewidencja księgowa > Ewidencja wykupu mebli z leasingu

Ewidencja wykupu mebli z leasingu

Firma wykupiła meble po zakończeniu umowy leasingu o wartości początkowej w dniu rozpoczęcia leasingu 35 000 zł netto. Na wykup poniosła wydatek 500 zł netto. Czy meble należy ująć w ewidencji środków trwałych lub w ewidencji wyposażenia? Czy fakturę za wykup zalicza się do kosztów bezpośrednio?

Trzeba też pamiętać o zapisach § 4 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, zgodnie z którymi ewidencją wyposażenia obejmuje się wyposażenie, którego wartość początkowa przekracza 1500 zł. Ponieważ wykupione meble nie spełniają przesłanki wartości (kosztowały 500 zł), nie należy ujmować ich w ewidencji wyposażenia, a koszt zakupu należy ująć w kolumnie 14 księgi „Pozostałe wydatki”.

Jak ewidencjonować lokaty overnight


PRZYKŁAD

Firma wykupiła meble po zakończeniu umowy leasingu o wartości początkowej w dniu rozpoczęcia leasingu 35 000 zł netto. Na wykup poniosła wydatek 500 zł netto.

Wariant 1. Wykupione meble przyjęte do ewidencji środków trwałych

Ewidencja księgowa

1. Wykup mebli:

Wn „Niskocenne środki trwałe” 500 zł

Wn „VAT naliczony” 115 zł

Ma „Rozrachunki z dostawcami” 615 zł

2. Amortyzacja jednorazowa w miesiącu oddania do używania:

Wn „Amortyzacja” 500 zł

Ma „Umorzenie środków trwałych” 500 zł

Wariant 2. Wartość wykupionych mebli bezpośrednio odpisano w koszty

Ewidencja księgowa

1. Wykup mebli:

Wn „Zużycie materiałów” 500 zł

Wn „VAT naliczony” 115 zł

Ma „Rozrachunki z dostawcami” 615 zł


Wycena środka trwałego wprowadzonego do ewidencji


PODSTAWA PRAWNA:

• art. 7091-70918 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - j.t. Dz.U. Nr 16, poz. 93; ost.zm. Dz.U. z 2011 r. Nr 230, poz. 1370

• art. 23j ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2013 r. poz. 985

• art. 3 ust. 1 pkt 15 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2013 poz. 330; ost.zm. Dz.U. z 2013 r. poz. 613

• § 4 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów - Dz.U. z 2003 r. Nr 152, poz. 1452; ost.zm. Dz.U. z 2013 r. poz. 551

Mariusz Porożyński

doradca podatkowy

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Proactive

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK