| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Ewidencja księgowa > Klasyfikacja kosztów rodzajowych zależy od potrzeb informacyjnych jednostki

Klasyfikacja kosztów rodzajowych zależy od potrzeb informacyjnych jednostki

We wrześniu firma dokonała zakupu modułu i wygrzewacza do kopiarki stanowiącej środek trwały. Średnio wymienia się je raz do roku. Koszt zakupu był wyższy niż 3500 zł brutto za każdą część. W jaki sposób ująć w księgach rachunkowych te zakupy (usługa obca czy zużycie materiałów eksploatacyjnych)?


RADA

Nie ma sztywnych reguł ewidencji kosztów rodzajowych lub według funkcji na poszczególne konta wynikowe, dlatego spółka sama powinna dostosować sposób kwalifikacji kosztów do swoich potrzeb. Ewidencja tych kosztów zależy od tego, kto przeprowadził wymianę. Jeśli wymiany dokonuje firma zewnętrzna, wykorzystując własny materiał, to otrzymaną fakturę należy zaewidencjonować na koncie „Usługi obce”. Jeżeli zakupu i wymiany części dokonuje sama jednostka, wówczas części zamienne księguje się na koncie „Zużycie materiałów”.

UZASADNIENIE

Kwalifikując koszty do odpowiedniego rodzaju lub funkcji, należy kierować się treścią ekonomiczną danej operacji gospodarczej. Ważne są również oczekiwania kierownictwa co do informacji, jaką chcieliby uzyskać za pośrednictwem ksiąg rachunkowych.

Jeśli ponoszone koszty są dla jednostki istotne, wówczas w polityce rachunkowości powinno się opisać zasady kwalifikowania kosztów do odpowiednich rodzajów lub funkcji.

Jeżeli po zakupie i wymianie części zamiennych w postaci modułu i wygrzewacza kopiarka będzie wykonywała te same operacje i nie zmieni się jej wydajność oraz parametry techniczne, dzięki którym zwiększy się jakość wykonywanych operacji, wówczas wymianę tę należy zakwalifikować do kosztów bieżącego okresu sprawozdawczego.

Taka wymiana części powinna więc być potraktowana jako remont, ponieważ istotą remontu jest przywrócenie pierwotnej wartości użytkowej środka trwałego, nawet jeśli w wyniku postępu technicznego wymiana na identyczne części nie jest możliwa, a dostępne w sprzedaży części zamienne są nowocześniejsze.

Ustawa o rachunkowości nie precyzuje, do jakich kont rodzajowych powinno się kwalifikować poszczególne operacje gospodarcze. Można jednak posłużyć się wzorcowym planem kont, gdzie znajdziemy wskazówki, które mogą pomóc w rozwiązaniu wątpliwości co do sposobu kwalifikowania kosztów.

Ewidencjonując operacje gospodarcze, należy więc kierować się treścią ekonomiczną, z której wynika, czy dana operacja jest usługą remontową, czy też wiąże się z wydaniem materiałów z magazynu i dokonaniem wymiany części we własnym zakresie. Jeśli więc wymiany części zamiennych dokonuje firma zewnętrzna, która wystawia fakturę na usługę powiększoną o wartość materiałów, to księgowania można dokonać na koncie „Usługi obce”.

Jeżeli części zostały kupione przez jednostkę i przekazane do magazynu, to wydane z magazynu materiały do wymiany części w środku trwałym ewidencjonuje się na koncie „Zużycie materiałów”.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Tax-Pol

Firma Tax-Pol jest jedną z najdłużej działających firm na rynku, zajmujących się odzyskiwaniem podatku z pracy za granicą. Naszą działalność rozpoczęliśmy w 2001 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK