| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Ewidencja księgowa > Jak zaksięgować towar przekazany na potrzeby własne firmy

Jak zaksięgować towar przekazany na potrzeby własne firmy

Spółka z o.o. prowadzi hurtownię oraz sieć sklepów z materiałami budowlanymi. Ewidencja zapasów towarów w hurtowni jest prowadzona w cenach zakupu netto. Ewidencja zapasów towarów w sklepach prowadzona jest wartościowo według cen sprzedaży brutto. W pomieszczeniach hurtowni oraz sklepowych chcemy przeprowadzić prace remontowe, na które przekazane zostaną własne towary. Jak należy ująć takie operacje w księgach rachunkowych? Jaki dokument może być podstawą przekazania towarów na własne potrzeby? Czy w związku z przekazaniem powstanie obowiązek naliczenia VAT należnego i wystawienia faktury wewnętrznej?


RADA

W opisanej sytuacji nie powstanie obowiązek podatkowy z tytułu VAT. Nie ma więc potrzeby wystawiania faktury wewnętrznej. Przekazanie towarów może być udokumentowane dowodem „Rw” - rozchód wewnętrzny. Ewidencja księgowa towaru przekazanego na potrzeby własne firmy - w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

W przedstawionej w pytaniu sytuacji następuje przekazanie towarów do zużycia na potrzeby własnej działalności operacyjnej. Czynność ta nie podlega opodatkowaniu VAT. Spółka nie ma więc obowiązku wystawienia faktury wewnętrznej dokumentującej przekazanie towarów.

Przekazanie towarów handlowych na własne potrzeby jednostki może być udokumentowane dowodem wewnętrznym określonym przez spółkę we własnym zakresie. Sposób dokumentowania takich operacji powinien być jednak opisany w stosowanych przez jednostkę zasadach (polityce) rachunkowości lub w instrukcji obiegu dokumentów. Należy pamiętać, że dowód ten musi spełniać wymagania określone w art. 21 ust. 1 i 1a ustawy o rachunkowości.

Powszechnie stosowany w omawianej sytuacji jest dowód wewnętrzny „Rw” - rozchód wewnętrzny.

Materiały budowlane stanowiące dla przedsiębiorstwa towary handlowe przeznaczone na jego potrzeby wewnętrzne należy uznać wartością tych towarów w cenach przyjętych do ewidencji zapasów. W sytuacji opisanej w pytaniu będzie to:

• w przypadku wydania towarów z hurtowni wartość w cenach zakupu,

• w przypadku wydania towarów ze sklepu wartość w cenach sprzedaży brutto skorygowana o odchylenia od cen ewidencyjnych.

Jednocześnie w koszty działalności operacyjnej jednostki należy zaliczyć wartość towarów zużytych na potrzeby prowadzonego remontu według cen zakupu.

Ewidencja księgowa towaru przekazanego na potrzeby własne firmy będzie przebiegać następująco:

A. W przypadku przekazania towarów z magazynu hurtowni

1. Rw - przekazanie towarów na własne potrzeby

a) wartość według cen zakupu

Ma konto 330 „Towary” - w analityce magazyn hurtowni

Wn konto 401 „Zużycie materiałów i energii” lub konto zespołu 5

B. W przypadku przekazania towarów z własnych sklepów

1. Rw - przekazanie towarów na własne potrzeby

a) wartość według cen sprzedaży brutto

Ma konto 330 „Towary” - w analityce sklep, który wydał towary

b) korekta odchyleń od cen ewidencyjnych towarów - z tytułu VAT

Wn konto 341 „Odchylenia od cen ewidencyjnych towarów z tytułu VAT”

- z tytułu marży

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Porad Finansowo-Księgowych dr Piotr Rojek Sp. z o.o.

Kancelaria audytorska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »