| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Ewidencja księgowa > Jak rozliczyć fakturę w złotych polskich, którą nabywca opłacił w euro

Jak rozliczyć fakturę w złotych polskich, którą nabywca opłacił w euro

Nasza spółka wystawiła na rzecz kontrahenta z Włoch fakturę w PLN (stanowiła ona równowartość ceny w euro przedstawionej w ofercie kontrahentowi). Zapłatę za powyższą fakturę otrzymaliśmy w euro na rachunek walutowy. Czy mamy prawo dokonać przeliczenia otrzymanej wpłaty według wartości wynikającej z wystawionej w PLN faktury? Jeżeli nie, to jaki kurs będzie właściwy do przeliczenia uzyskanej kwoty? Czy powstałe wówczas różnice kursowe będzie można uwzględnić dla celów podatkowych? Proszę o przedstawienie na przykładzie liczbowym sposobu ujęcia powyższych operacji w księgach rachunkowych spółki.


RADA

Spółka nie ma prawa do przeliczenia otrzymanej w euro kwoty do wartości wynikającej z wystawionej w PLN faktury. Otrzymaną zapłatę w euro należy przeliczyć według kursu faktycznego z dnia zapłaty, a więc kursu kupna banku obsługującego jednostkę.

Powstałe w wyniku porównania obu wartości różnice kursowe nie będą uwzględniane w rachunku podatkowym spółki. Szczegóły - w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Z przyczyn, o których Czytelnik nie wspomina w swoim pytaniu, faktura dokumentująca sprzedaż na rzecz kontrahenta unijnego została wystawiona w walucie polskiej, co jest oczywiście rozwiązaniem dopuszczalnym, jednak jak się przekonamy w dalszej części tego opracowania, ma istotne znaczenie dla podatkowego rozliczenia dokonanej sprzedaży.

Przeliczając otrzymaną w euro zapłatę, spółka nie ma możliwości określenia wartości otrzymanej wpłaty według kwoty określonej na fakturze pierwotnej. Do przeliczenia otrzymanej wpłaty należy zastosować faktyczny kurs z dnia przeprowadzenia operacji (art. 15a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych). W przypadku otrzymania zapłaty będzie to kurs kupna banku z tego dnia. Stanowisko w kwestii zastosowania takiego kursu prezentują organy podatkowe w wydawanych interpretacjach (por. postanowienie Łódzkiego Urzędu Skarbowego z 9 maja 2007 r., sygn. ŁUS-II-2-423/37/07/JB, postanowienie Urzędu Skarbowego w Zamościu z 12 czerwca 2007 r., sygn. PO I-423/4/2007).

Dopiero w sytuacji gdy spółka nie ma możliwości zastosowania kursu faktycznego, zastosowanie będzie miał kurs średni NBP z dnia poprzedzającego dzień dokonania zapłaty.

Ponadto należy pamiętać, że jeśli kurs faktycznie zastosowany będzie odbiegał od kursu średniego NBP o więcej niż 5% (na „+” lub na „-”), to jego zastosowanie, przy braku odpowiedniego uzasadnienia, może zostać zakwestionowane przez organ podatkowy. W praktyce jednak kursy stosowane przez banki mieszczą się w wyznaczonym przedziale.

Stanowisko dotyczące możliwości uwzględnienia powstałych różnic w rachunku podatkowym odnajdujemy w jednej z tegorocznych interpretacji podatkowych - postanowieniu Urzędu Skarbowego w Pabianicach z 11 lipca 2007 r., sygn. USIA/415-17/2007. Omawiany przypadek odnosi się do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jednak jego uzasadnienie w interesującym nas zakresie można odnieść również do regulacji określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych. Czytamy w nim. m.in.:

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Matylda Pawłowicz

Radca Prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »