| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Ewidencja księgowa > Jak ujmować w księgach wydatki ponoszone na kartki świąteczne

Jak ujmować w księgach wydatki ponoszone na kartki świąteczne

Czy można zaliczyć do kosztów firmy zakup kartek świątecznych (będą one wysyłane kontrahentom firmy)? Jeśli tak, to jak należy zaksięgować zakup takich kartek przy pełnej księgowości?


RADA

Interpretacje urzędów skarbowych wskazują, że wydatek na zakup kart świątecznych z widocznym logo firmy wysyłanych kontrahentom będą mogły być uznane za koszty uzyskania przychodu. W ewidencji księgowej koszt związany z ich zakupem powinien zostać odniesiony na konto „Pozostałe koszty”.

UZASADNIENIE

Od 1 stycznia 2007 r. ustawodawca wyłączył możliwość zaliczania do kosztów uzyskania przychodu wydatków na reprezentację (art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych). Niejako w zamian za to wydatki uznawane za reklamę (niezależnie, czy jest ona publiczna, czy niepubliczna) mogą być od 2007 r. zaliczane do kosztów uzyskania przychodu w pełnej wysokości.

Wysyłanie kart świątecznych kontrahentom jest rozpowszechnionym zwyczajem biznesowym, mającym między innymi za zadanie nie tylko zbudowanie dobrego wizerunku firmy, ale często i zachętę do korzystania z oferowanych usług czy nabycia towaru. Dotychczasowe interpretacje urzędów skarbowych skłaniają się ku stwierdzeniu, że wydatki na kartki świąteczne zawierające logo firmy stanowią koszty reklamy, a tym samym są uznawane za koszt uzyskania przychodu. Przykładem takiej interpretacji jest postanowienie z 13 września 2007 r. (sygn. PD.423-49/07) Lubelskiego Urzędu Skarbowego, gdzie mówi się wprost, że:

wydatki na kalendarze, długopisy, notatniki, kartki świąteczne, koszulki, upominki i prezenty dla kontrahentów, katalogi wyrobów, ulotki informacyjne, foldery prezentujące przedsiębiorstwo - zawierające widoczne logo firmy, stanowią koszty reklamy.

Podobne stanowisko można znaleźć w interpretacji Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego z 20 lipca 2007 r. (sygn. 1472/ROP1/423-267/07/MG), gdzie doprecyzowuje się, że:

Przekazywanie gadżetów reklamowych opatrzonych logo firmy, takich jak długopisy, latarki, zestawy pióro i długopis, kartki świąteczne, kubki, smycze, koszulki itp., w sytuacji gdy są to materiały opatrzone widocznym logo Podatnika lub hasłem promującym określone wyroby lub usługi bądź samą Spółkę, będzie można zaliczyć w ciężar kosztów uzyskania przychodów. Natomiast w przypadku, gdy są to wartościowe przedmioty, a samo logo Podatnika jest umieszczone w dyskretny, nierzucający się w oczy sposób, to wręczenie takiego przedmiotu ma na celu w istocie stworzenie wizerunku, reprezentację Podatnika. Takie wydatki nie będą mogły być zaliczone w ciężar kosztów uzyskania przychodów.

Jeszcze w jednej interpretacji z 20 kwietnia 2007 r. stwierdza się (Urząd Skarbowy Łódź-Polesie, sygn. USII/423/14/2007), że:

Oznakowanie prezentu logo firmy przesądza o tym, że prezent ma charakter reklamowy i wydatek na jego zakup może być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów (koszulka, długopis, kartka świąteczna, kubek, smycz, karteczki samoprzylepne, kalendarz itp.).

W ewidencji księgowej koszt związany z ich zakupem (faktury za usługi obce na cele reklamy) powinien zostać odniesiony na konto „Pozostałe koszty”.

Wn konto 409 „Pozostałe koszty” (w analityce: koszty reklamy)

Ma konto 300 „Rozliczenie zakupu”

• art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 176, poz. 1238

Paweł Muż

ekonomista, księgowy

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Ślązak, Zapiór i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

Ekspert we wszystkich dziedzinach prawa związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »