| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Ewidencja księgowa > Prowizję od kredytu można rozliczyć w czasie

Prowizję od kredytu można rozliczyć w czasie

Jak należy rozliczyć prowizję od kredytu w rachunku bieżącym? Czy w całości zaksięgować jej wartość w koszty w chwili pobrania, czy rozliczać przez okres kredytowania co miesiąc poprzez rozliczenia międzyokresowe kosztów?


RADA

Sposób rozliczenia prowizji bankowej dotyczącej kredytu w rachunku bieżącym będzie zależał od metod przyjętych i opisanych w zasadach (polityce) rachunkowości.

UZASADNIENIE

Od kredytu w rachunku bieżącym pobierana jest zazwyczaj jednorazowo prowizja bankowa. Na ogół kredyt w rachunku bieżącym jest kredytem odnawialnym, zaciągniętym na okres do 12 miesięcy. Kwota prowizji stanowi koszt finansowy i może być rozliczana przy użyciu konta 64 „Rozliczenia międzyokresowe kosztów - czynne”. Raty prowizji należy wówczas zarachować w koszty w części przypadającej na bieżący okres sprawozdawczy, w czasie, na jaki zaciągnięto kredyt, zgodnie z art. 39 ust. 4 ustawy o rachunkowości.

Istnieje możliwość zaliczenia całości pobranej prowizji do kosztów finansowych w chwili pobrania przez bank. Takie rozwiązanie umożliwia zastosowanie uproszczenia w ramach przyjętych zasad (polityki) rachunkowości. Zgodnie z art. 4 ust. 4 ustawy o rachunkowości jednostka może stosować uproszczenia, jeżeli nie wywiera to wpływu na rzetelność przedstawionej sytuacji majątkowej i wyniku finansowego. Od oceny jednostki zależy, czy kierownik jednostki uzna koszt prowizji za mało istotny dla wysokości wyniku finansowego i podejmie decyzję o zaliczeniu tej kwoty jednorazowo do kosztów finansowych.

Kredyt w rachunku bieżącym ujmowany jest na koncie „Rachunek bieżący”. W przypadku korzystania z kredytu w rachunku bieżącym saldo występować będzie po stronie kredytowej tego konta.

Przykład 1

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Przykład 2

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

• art. 4 ust. 4, art. 39 ust. 4 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 208, poz. 1540

Bożena Zdunek

księgowa

reklama

Autor:

Źródło:

Biuletyn Rachunkowości

Zdjęcia


Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Juszczuk

Coach

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »