| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Ewidencja księgowa > Jak rozliczyć otrzymanie aportu

Jak rozliczyć otrzymanie aportu

Kapitał zakładowy spółki wynosi 50 000 zł i dzieli się na 500 równych udziałów. Z tego 84 udziały zostały pokryte aportem w postaci dwóch zestawów komputerowych po 3000 zł, tablicy do pisania o wartości 500 zł oraz zestawu mebli biurowych o wartości 1900 zł. Środki podlegają amortyzacji. Kolejnych 250 udziałów o wartości 25 000 zł jest pokrytych wkładem niepieniężnym w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa o wartości rynkowej 1 200 000 zł. Jak zaewidencjonować ten aport? Pozostałe 166 udziałów zostało pokrytych wkładem pieniężnym.

Udziałowiec B wniósł do spółki w formie aportu następujące rzeczy:

• dwa zestawy komputerowe po 3000 zł,

• tablicę do pisania o wartości 500 zł,

• zestaw mebli biurowych o wartości 1900 zł.

Łącznie wartość udziałów wyniosła 8400 zł.

Zgodnie z art. 16a ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych amortyzacji podlegają stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania, budowle, budynki i lokale, maszyny, urządzenia i środki transportu oraz inne przedmioty o przewidywanym okresie używania dłuższym niż 12 miesięcy, zwane środkami trwałymi. Definicja środków trwałych stosowana w ustawie o rachunkowości jest zbieżna z definicją podatkową. Istnieją wprawdzie pewne różnice, ale w przedstawionej sytuacji nie mają one znaczenia.

W opisanym przypadku należy się zastanowić, czy przedmioty będące wkładem udziałowca B stanowią środki trwałe czy raczej rzeczowe aktywa obrotowe. Są nabyte w formie aportu, mają określoną wartość, pozostaje więc kwestia terminu używalności. Można założyć, że okres używalności komputerów oraz kompletu mebli będzie dłuższy niż rok, natomiast okres użytkowania tablicy do pisania może być krótszy.

Jeżeli wszystkie wniesione przedmioty będą wykorzystywane przez okres dłuższy niż rok, należy je zaliczyć do środków trwałych. Jeśli natomiast przewiduje się, że np. tablica do pisania o wartości 500 zł będzie używana krócej niż 12 miesięcy, to zalicza się ją jednorazowo w koszty.

Spółka ma prawo amortyzować środki trwałe wniesione aportem przez udziałowca B, a równowartość amortyzacji zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Ze względu na wartość jednostkową wniesionych środków trwałych spółka ma prawo zaliczyć ich wartość jednorazowo do kosztów w miesiącu oddania ich do używania, zgodnie z art. 16d updop, lub systematycznie dokonywać odpisów jedną z metod przewidzianych w ustawie podatkowej (liniowa, degresywna, indywidualnie ustalone stawki).

Fakt dokonania wpisu kapitału zakładowego do Krajowego Rejestru Sądowego lub brak takiego wpisu pozostają bez wpływu na moment rozpoczęcia dokonywania amortyzacji wniesionych aportem środków trwałych. Podobne stanowisko zaprezentował Dyrektor Izby Skarbowej w Gdańsku w informacji z 13 października 2004 r., sygn. BI/005-0059/04, który stwierdził, że:

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcy Prawnego Marta Jeleń

Kancelaria Radcy Prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »