| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Ewidencja księgowa > Jak rozliczyć otrzymanie aportu

Jak rozliczyć otrzymanie aportu

Kapitał zakładowy spółki wynosi 50 000 zł i dzieli się na 500 równych udziałów. Z tego 84 udziały zostały pokryte aportem w postaci dwóch zestawów komputerowych po 3000 zł, tablicy do pisania o wartości 500 zł oraz zestawu mebli biurowych o wartości 1900 zł. Środki podlegają amortyzacji. Kolejnych 250 udziałów o wartości 25 000 zł jest pokrytych wkładem niepieniężnym w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa o wartości rynkowej 1 200 000 zł. Jak zaewidencjonować ten aport? Pozostałe 166 udziałów zostało pokrytych wkładem pieniężnym.


RADA

Różnicę między wartością aportu a wartością nominalną udziałów ewidencjonuje się na kapitał zapasowy lub na rozliczenia miedzyokresowe przychodów.

UZASADNIENIE

Zawiązanie spółki kapitałowej z ograniczoną odpowiedzialnością wiąże się z koniecznością wniesienia wkładów na kapitał zakładowy. Zgodnie z art. 154 k.s.h. kapitał zakładowy spółki z o.o. nie może być niższy niż 50 000 zł i musi być w całości pokryty przed zgłoszeniem spółki do sądu rejestrowego. Oświadczenie zarządu nowo zawiązywanej spółki o wniesieniu całości wkładów na pokrycie kapitału zakładowego jest dołączane do zgłoszenia spółki. Wymóg taki zawiera art. 167 k.s.h.

Kodeks nie określa, co może być przedmiotem wkładu, jednak w art. 14 k.s.h. podaje, co takim wkładem być nie może. I tak przedmiotem wkładu do spółki kapitałowej nie może być prawo niezbywalne lub świadczenie pracy lub usług. Z powyższego wynika, że wkład na udziały w kapitale spółki z o.o. może być wniesiony w dowolnej formie, pod warunkiem że jest zbywalny i nie jest świadczeniem pracy lub usług. Wkłady mogą być w formie pieniężnej lub niepieniężnej (rzeczowej). Jeżeli przedmiotem wkładu do spółki z o.o. ma być wkład niepieniężny, czyli aport, to zgodnie z art. 158 k.s.h. umowa spółki powinna szczegółowo określać przedmiot tego wkładu oraz osobę wspólnika wnoszącego wkład niepieniężny, a także liczbę i wartość nominalną udziałów objętych w zamian za aport. Wprawdzie k.s.h. tego nie precyzuje, ale zgodnie z literaturą przedmiotu za wkład niepieniężny można uznać takie składniki majątku, jak:

• środki trwałe,

• wartości niematerialne i prawne,

• aktywa finansowe, np. udziały w spółkach z o.o., akcje, obligacje,

• rzeczowe aktywa obrotowe, np. materiały, towary, produkty,

• wymagalne i możliwe do uzyskania należności oraz

• przedsiębiorstwo jako całość lub jego zorganizowaną część.

Z pytania Czytelnika wynika, że kapitał zakładowy wynosi 50 000 zł i dzieli się na 500 udziałów po 100 zł każdy. Udziały w spółce objęło trzech udziałowców. Kapitał zakładowy kształtuje się następująco:

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

1. Wkład wniesiony przez udziałowca A

Udziałowiec wniósł wkład pieniężny w wysokości 16 600 zł. Kwota ta wpływa na rachunek bankowy. (Wn „Rachunki bankowe”; Ma „Rozrachunki z udziałowcami”)

2. Wkład wniesiony przez udziałowca B

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Biuletyn Rachunkowości

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK