| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Ewidencja księgowa > Korygowanie przychodu przy zwrocie towarów

Korygowanie przychodu przy zwrocie towarów

Niejednokrotnie zdarza się, że przedsiębiorstwa otrzymują zwrot towarów, bądź udzielają rabatów swoim kontrahentom. W którym momencie należy dokonać korekty przychodu wynikającej z tych zdarzeń?

Zwrot towarów lub upust cenowy

Koszty zakupu materiałów i towarów w księgach rachunkowych

Spółka z branży chemii budowlanej wysłała do katowickiej izby Skarbowej wniosek o interpretację w sprawie rozliczenia zwrotów towarów, ich przeceny i udzielania rabatów. Zdarza się, że spółka, aby zatrzymać klienta, godzi się na zwrot towarów lub upust cenowy, jednak taki bonus często jest przyznawany dopiero po zakończeniu roku, gdy firma oceni efektywność współpracy. Wówczas gdy stwierdzi, że była pomyślna, udziela kilkuprocentowego rabatu. W związku z tym wystawia zbiorczą fakturę korygującą.

Pojawia się więc pytanie, przychody którego okresu powinny zostać pomniejszone. Firma uznała bowiem, że może dokonywać rozliczenia na bieżąco, w momencie wystawienia zbiorczej faktury korygującej.  

Korekta przychodu wstecz

Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 28 lipca 2014 r. (nr IBPBI/2/423-445/14/PC) stwierdziła, że zwroty towarów, ich przecena oraz udzielenie bonusów powinny pomniejszać przychody w tym okresie, za który wystawiono pierwotną fakturę.

Jak wykazywać na dzień bilansowy lokaty bankowe

Zdaniem izby przychody powinny być rozliczone w tym okresie, za który wystawiono fakturę sprzedaży. W związku z tym roczne zeznanie powinno ulec pomniejszeniu o wysokość poniesionego dochodu (bądź poniesionej straty) w tym roku, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu sprzedaży. Katowicka izba stwierdziła, że co prawda przepisy o CIT nie wskazują , w którym momencie należy zmniejszyć (lub zwiększyć) przychody, jednak powstają one w momencie wykonania usługi, wydania rzeczy lub zaistnienia zdarzeń wymienionych w art. 12 ust. 3a ustawy o CIT. Dlatego też, zdaniem izby Skarbowej w Katowicach, do tej daty należy odnosić także korektę, gdyż odnosi się ona do stanu zaistniałego w przeszłości.

W ocenie izby niezależnie od przyczyny korekty, punktem odniesienia jest zawsze faktura pierwotna. W swojej interpretacji izba Skarbowa odniosła się do współmierności przychodów i kosztów.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM


Autor: Marta Przyborowska

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Brzezińska Narolski Adwokaci sp.p

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »