| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Ewidencja księgowa > Kiedy obniżki cen sprzedaży nie trzeba ujmować w księgach rachunkowych

Kiedy obniżki cen sprzedaży nie trzeba ujmować w księgach rachunkowych

Spółka co jakiś czas dokonuje przeceny towarów handlowych w związku z zakończeniem sezonu na ich sprzedaż. W jaki sposób powinna zaksięgować skutki takiej obniżki? Czy powinna dokonywać tej przeceny dopiero wtedy, gdy sprzeda towar, czy już gdy jest podjęta decyzja o obniżeniu ceny? Często nowa, obniżona cena sprzedaży jest niższa od ceny zakupu.

Obniżkę cen sprzedaży należy ująć w księgach rachunkowych, jeśli powoduje ona spadek ceny poniżej ceny nabycia (zakupu) towarów albo gdy towary te ujmowane są w cenach ewidencyjnych na poziomie cen sprzedaży i należy skorygować odchylenia.

Obniżenie cen sprzedaży jest odzwierciedleniem dostosowywania się przez dostawcę do oczekiwań klientów. Jednak nie zawsze konieczne jest jej ujęcie w księgach rachunkowych.

Jeśli sprzedawca ewidencjonuje towary w cenach nabycia zgodnie z art. 28 ust. 11 ustawy o rachunkowości lub art. 34 ust. 1 pkt 1 ustawy o rachunkowości, to należy porównać obecne ceny sprzedaży z wartościami historycznymi.

Rozliczenie zakupu w księgach rachunkowych

Jeżeli na sprzedaży towarów będzie realizowana marża (tj. cena sprzedaży będzie wyższa niż cena w dniu nabycia), to nie ujmuje się zmniejszenia jej. Taka obniżka nie jest księgowana. [przykład 1] Jeśli zaś jednostka dokonuje obniżki ceny poniżej poziomu ceny historycznej, to w takim wypadku należy dokonać ujęcia odpisu aktualizacyjnego.

Ustawa o rachunkowości nie wskazuje, w jaki techniczny sposób należy ująć takie odpisy. Najczęściej wykorzystywane jest tu konto „Odpisy aktualizacyjne wartość zapasów”. Zgodnie z art. 34 ust. 5 ustawy o rachunkowości odpisy aktualizujące wartość rzeczowych składników aktywów obrotowych wynikające z wyceny według cen sprzedaży netto zamiast według cen nabycia albo zakupu, albo kosztów wytworzenia – zalicza się do pozostałych kosztów operacyjnych. [przykład 2]

Dokonanie obniżki ceny może skutkować zapisami w księgach rachunkowych także wtedy, gdy obniżka nie powoduje spadku cen poniżej wartości według dnia nabycia. Taka sytuacja ma miejsce, gdy jednostka stosuje do ewidencji towarów stałe ceny ewidencyjne na poziomie cen sprzedaży (brutto lub netto). Obniżenie ceny w takim wypadku powinno spowodować skorygowanie odchyleń wynikających ze stosowania cen ewidencyjnych. [przykład 3]

Remont czy ulepszenie środka trwałego – różnice podatkowe i ewidencja księgowa

Odpisy aktualizacyjne obciążające koszty w rachunku zysków i strat są prezentowane jako „Pozostałe koszty operacyjne” w pozycji „Aktualizacja wartości aktywów niefinansowych”. [tabela]

Odpisy aktualizacyjne nie są kosztami uzyskania przychodów (art. 16 ust. 1 pkt 26a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych) w chwili ich dokonania. Jednostki mają jednak prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w dacie sprzedaży wartość towarów według cen nabycia (zakupu). Zatem w przypadku jednostek zobowiązanych do poddania sprawozdań finansowych badaniu przez biegłego rewidenta konieczne będzie rozpoznanie w sprawozdaniu finansowym aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego.

Tabela. W rachunku zysków i strat

Wariant kalkulacyjny

Wariant porównawczy

H. Pozostałe koszty operacyjne

II. Aktualizacja wartości aktywów niefinansowych

E. Pozostałe koszty operacyjne

II. Aktualizacja wartości aktywów niefinansowych

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Malinowska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »