| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Ewidencja księgowa > Jak dostosować ewidencję do zmian w odwrotnym obciążeniu od 1 lipca 2015 r.

Jak dostosować ewidencję do zmian w odwrotnym obciążeniu od 1 lipca 2015 r.

Od 1 lipca br. przy zakupie np. niektórych metali nieżelaznych VAT będzie rozliczać kupujący. W związku z tym nabywca zaksięguje zarówno podatek jako naliczony, jak i należny.

Pozostaje jeszcze ujęcie zapłaty za fakturę – wartość netto: strona Wn konta 202 – Rozrachunki z dostawcami, strona Ma konta 130 – Rachunek bankowy.

Jeszcze system

Ewidencja towarów, do których zastosowanie ma odwrotne obciążenie, wymaga dostosowania systemu księgowego. Oprócz wyodrębnienia odpowiedniego rejestru VAT należy wprowadzić dodatkowe konta analityczne do ewidencji zakupu dotyczącego odwrotnego obciążenia. Mogą to być np. dodatkowe konta, jak Rozliczenie zakupu – odwrotne obciążenie lub dodatkowy rejestr księgowy, który będzie ujmował wszystkie tego typu zdarzenia gospodarcze.

SCHEMAT

infoRgrafika

Objaśnienia:

1. Otrzymanie faktury za zakup – wartość netto: strona Wn konta 300 – Rozliczenie zakupu, strona Ma konta 202 – Rozrachunki z dostawcami,

2. Przyjęcie np. towarów do magazynu – wartość netto: strona Wn konta 330 – Towary, strona Ma konta 300 – Rozliczenie zakupu,

Ulga na złe długi została zmodyfikowana

3. Rozliczenie VAT:

a) VAT należny – strona Wn konta 300 – Rozliczenie zakupu, strona Ma 224 – Rozliczenie VAT należnego,

b) VAT naliczony – strona Wn konta 225 – Rozliczenie VAT naliczonego, strona Ma 300 – Rozliczenie zakupu,

4. Zapłata za fakturę – wartość netto: strona Wn konta 202 – Rozrachunki z dostawcami, strona Ma konta 130 – Rachunek bankowy.

Agnieszka Pokojska

Podstawa prawna

- Ustawa z 9 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo zamówień publicznych (Dz.U. poz. 605).

- Ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 ze zm.).

- Ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 330 ze zm.).

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Kotzian

Absolwentka Filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim i Zarządzania mediami w Wyższej Szkole Biznesu – National Louis University. Tematyką HR i komunikacji zajmuje się od 2000 r., a od 2008 r. współpracuje z klientami w obszarze employer brandingu. Kieruje projektami badań wizerunku, w tym identyfikacji EVP, tworzy i realizuje strategie wizerunkowe dla dużych firm polskich i międzynarodowych. Wspiera procesy komunikacji w trakcie zmian organizacyjnych. W ramach Bernard Hodes Global Network współpracuje z ekspertami employer brandingu na całym świecie. Interesuje się różnymi obliczami różnorodności i prowadzi badania na temat wpływu diversity na wizerunek pracodawcy. Jest doświadczonym prelegentem, autorką wielu publikacji z dziedziny employer brandingu, komunikacji, HR i rynku pracy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK