| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Ewidencja księgowa > Jak dostosować ewidencję do zmian w odwrotnym obciążeniu od 1 lipca 2015 r.

Jak dostosować ewidencję do zmian w odwrotnym obciążeniu od 1 lipca 2015 r.

Od 1 lipca br. przy zakupie np. niektórych metali nieżelaznych VAT będzie rozliczać kupujący. W związku z tym nabywca zaksięguje zarówno podatek jako naliczony, jak i należny.

Zgodnie z opublikowaną ostatnio nowelizacją ustawy o VAT odwrotne obciążenie będzie bowiem obowiązywało przy zakupie nieobrobionego plastycznie aluminium, ołowiu, cynku, cyny i niklu. Tak samo będzie również w obrocie notebookami, tabletami, smartfonami i konsolami do gier, złotem inwestycyjnym czy złotem w postaci surowca lub półproduktu (o próbie co najmniej 0,325) i blach. W niektórych przypadkach mechanizm odwrotnego obciążenia ma być stosowany przy większych dostawach. Chodzi w tym przypadku o limit 20 tys. zł (bez podatku) dla wartości towarów w ramach jednolitej gospodarczo transakcji. Zasada będzie jednak stosowana tylko w obrocie notebookami, tabletami, smartfonami i konsolami do gier. Szczegółowo na ten temat pisaliśmy w poprzednim numerze w dodatku specjalnym „Kolejne zmiany w VAT”.

Odwrotne obciążenie VAT u dostawcy - procedura weryfikacji transakcji i nabywcy

Przy obrocie tymi towarami sprzedawca będzie więc musiał wystawić fakturę z adnotacją „odwrotne obciążenie”. Wykaże na niej jednak jedynie kwotę netto transakcji, bez stawki VAT i jego wartości. Kwotę podatku musi obliczyć nabywca według właściwej dla danego towaru stawki podatku. Przy czym od lipca br. odwrotne obciążenie będzie stosowane tylko w sytuacji, gdy nabywcą będzie czynny podatnik VAT. Ponieważ podatek w tym przypadku rozliczy on sam, wartość daniny będzie musiał ująć zarówno w rejestrze VAT sprzedaży, jak i VAT zakupów (w momencie ujęcia faktury). Wartość ta musi bowiem zostać uwzględniona zarówno w kwocie podatku naliczonego, jak i należnego, wykazywanego w deklaracji VAT przez nabywcę.

Polecamy produkt: 50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

W księgach

Musi to zostać odzwierciedlone w księgach rachunkowych.

Zapisy księgowe zakupu towarów objętych odwrotnym obciążeniem mogą przebiegać następująco. Otrzymanie faktury za zakup – wartość netto ujmuje się: strona Wn konta 300 – Rozliczenie zakupu, strona Ma konta 202 – Rozrachunki z dostawcami. Następnie księguje się przyjęcie np. towarów do magazynu – wartość netto: strona Wn konta 330 – Towary, strona Ma konta 300 – Rozliczenie zakupu. Zaś samo rozliczenie VAT ewidencjonujemy:

● VAT należny – strona Wn konta 300 – Rozliczenie zakupu, strona Ma 224 – Rozliczenie VAT należnego,

● VAT naliczony – strona Wn konta 225 – Rozliczenie VAT naliczonego, strona Ma 300 – Rozliczenie zakupu.

Jak rozliczyć korektę faktury z tytułu odwrotnego obciążenia

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Rakowski

Dyrektor ds. prawnych, Związek Polskiego Leasingu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK