zamknij okno Następny artykuł

Czy obejmować sprawozdaniem skonsolidowanym spółkę w likwidacji

Infor.pl Księgowość

Znajdujesz się: Księgowość » Rachunkowość » Ewidencja księgowa » Rachunkowość

Jak ewidencjonować dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianego pracownika

Ostatnia aktualizacja: 2008-04-29
Autor: Justyna Tarantowicz
Źródło: Biuletyn Rachunkowości nr 8 z dnia 2008-04-15

Jak rozliczyć księgowo otrzymane z urzędu gminy dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianego pracownika po zdanym egzaminie?


RADA

Otrzymaną z urzędu gminy dotację na cele kształcenia młodocianego pracownika należy zaliczyć do pozostałych przychodów operacyjnych. Dotacja ta nie stanowi przychodu podatkowego.

UZASADNIENIE

Pracodawca, który zawarł umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego z pracownikiem młodocianym, może otrzymać dofinansowanie kosztów jego kształcenia. Dofinansowanie, określone w art. 70b ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty, uzależnione jest od spełnienia następujących warunków:

• pracodawca lub osoba prowadząca zakład w imieniu pracodawcy albo osoba zatrudniona u pracodawcy posiada kwalifikacje wymagane do prowadzenia przygotowania zawodowego młodocianych, określone w odrębnych przepisach,

• młodociany pracownik ukończył naukę zawodu lub przyuczenie do wykonywania określonej pracy i zdał egzamin, zgodnie z odrębnymi przepisami.

Po spełnieniu podanych warunków, na wniosek pracodawcy złożony w urzędzie gminy właściwym ze względu na miejsce zamieszkania młodocianego pracownika, w drodze decyzji zostaje przyznane dofinansowanie. Dofinansowanie z budżetu państwa kosztów kształcenia młodocianych pracowników odbywa się w ramach dotacji celowej na zadania własne.

Otrzymaną dotację na kształcenie pracownika młodocianego, jako przychód pośrednio związany z działalnością operacyjną jednostki, należy zaliczyć do pozostałych przychodów operacyjnych. Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 129 updof zwolnione z podatku dochodowego są dotacje otrzymane z budżetu państwa lub budżetu jednostki samorządu terytorialnego.

Dlatego otrzymana dotacja, ze względu na to, że pochodzi ze środków budżetu państwa, jest przychodem zwolnionym z opodatkowania.

Trzeba też pamiętać, że wydatki i koszty poniesione w związku z kształceniem młodocianych pracowników nie stanowią kosztów uzyskania przychodów do wysokości dofinansowania. W związku z tym w dacie otrzymania dofinansowania kosztów kształcenia młodocianych pracowników należy odpowiednio skorygować koszty podatkowe o wartość odpowiadającą kwocie otrzymanego dofinansowania.

Przykład

Spółka otrzymała z urzędu gminy dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianego pracownika w wysokości 7645 zł. Koszty poniesione przez spółkę w związku z kształceniem wyniosły 8500 zł.

Ewidencja księgowa

1. Otrzymanie na rachunek bankowy dotacji na kształcenie młodocianego pracownika z urzędu gminy - 7645 zł:

Wn "Rachunek bankowy" 7 645



Strona
1
2 »

Chcesz otrzymywać najnowsze
informacje na ten temat?

Najnowsze komentarze:

  • avatar

    Lexiter 2011-12-17 13:34

    Zgłoś nadużycie|Skomentuj

    Mały błąd: albo coś nie jest przychodem, albo korzysta ze zwolnienia. Świadczenie wolne od podatku pozostaje przychodem (tylko wolnym od podatku). Jeżeli natomiast coś jest wyłączone z przychodów, to nie może być zwolnione od podatku.

HITY INFOR.PL

Niezbędnik

Pomóż nam lepiej dostosować nasz portal
do Twoich potrzeb. Zaznacz jedną odpowiedź.

Z jakiego programu do prowadzenia księgowości korzystasz?