| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Ewidencja księgowa > Jak ująć w księgach rachunkowych sprzedaż środka trwałego wprowadzonego do spółki aportem

Jak ująć w księgach rachunkowych sprzedaż środka trwałego wprowadzonego do spółki aportem

Jak powinnam zaksięgować sprzedaż budynku i samochodu wprowadzonego do spółki z o.o. aportem? Wniesiony aport podwyższył kapitał zakładowy. Co się dzieje przy sprzedaży środków trwałych wprowadzonych aportem z kapitałem zakładowym? Proszę o podanie, na jakich kontach powinnam zaewidencjonować taką sprzedaż.


RADA

Sprzedaż środków trwałych wniesionych do spółki aportem nie spowoduje zmian (zmniejszenia) w kapitale zakładowym. Ewidencja sprzedaży będzie przebiegać na zasadach ogólnych. W momencie sprzedaży powstanie przychód do opodatkowania będący różnicą między przychodem ze sprzedaży a dokonanymi do chwili sprzedaży odpisami amortyzacyjnymi.

UZASADNIENIE

Sprzedaż środków trwałych wniesionych do spółki aportem nie będzie powodowała zmniejszenia wysokości kapitału zakładowego. Należy jednak mieć na uwadze skutki wynikające z ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i przepisów VAT.

Wniesione przez udziałowców na pokrycie kapitału zakładowego środki trwałe (budynek i samochód) nie były zaliczone w Państwa spółce do przychodów w myśl prawa podatkowego. Wynika to z art. 12 ust. 2 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który wskazuje, że:

do przychodów nie zalicza się: (...) przychodów otrzymanych na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego, funduszu udziałowego albo funduszu założycielskiego, albo funduszu statutowego w banku państwowym, albo funduszu organizacyjnego ubezpieczyciela.

Oznacza to jednocześnie, że odpisy amortyzacyjne dokonywane od wartości początkowej tych środków trwałych (na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. d updop) nie stanowiły u Państwa kosztów uzyskania przychodów. W momencie sprzedaży środków trwałych (otrzymanych jako aport) powstanie przychód podlegający opodatkowaniu, będący różnicą między przychodem ze sprzedaży a dokonanymi odpisami amortyzacyjnymi (które nie stanowiły kosztów uzyskania przychodu).

Wkład niepieniężny (aport) wnoszony do spółek prawa handlowego jest zwolniony (na podstawie § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług) z VAT.

Przy sprzedaży środka trwałego wniesionego aportem można skorzystać ze zwolnienia, pod pewnymi warunkami wynikającymi z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, tj.:

• towar (tu: środek trwały) był używany i jednocześnie

• przy nabyciu towaru (tu: środka trwałego) spółce nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT naliczonego.

Należy zaznaczyć, że używane towary (art. 43 ust. 2 ustawy o VAT) to:

• budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat,

• pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie 4/201730.03 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Michałek

Ekspert w zakresie finansów osobistych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »