| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Ewidencja księgowa > Jakie konto skorygować w związku ze zwrotem nadpłaconego wynagrodzenia

Jakie konto skorygować w związku ze zwrotem nadpłaconego wynagrodzenia

W styczniu z powodu błędu systemu płacowego pracownikowi nadpłacono wynagrodzenie. Koszty wynagrodzenia zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w miesiącu wypłaty (styczeń). Pracownik zwrócił pieniądze w marcu. Kiedy należy dokonać korekty w księgach? Czy korekta będzie polegała na zmniejszeniu kosztów wynagrodzeń, czy zwiększy przychody?


RADA

Korekta w księgach powinna być przeprowadzona w miesiącu otrzymania zwrotu nadpłaconego wynagrodzenia. W takiej sytuacji powinno się zmniejszyć koszty wynagrodzeń.

UZASADNIENIE

Zgodnie z przepisami wynagrodzenia są kosztem uzyskania przychodu w momencie wypłaty. W przypadku nadpłaty wynagrodzenia pracownikowi pracodawca odprowadził składki ZUS i podatek dochodowy od nadpłaconej kwoty i zaliczył koszty nadpłaconego wynagrodzenia do kosztów uzyskania przychodu. Nie ma jednak potrzeby korygowania kosztów wstecz zarówno w księgach rachunkowych, jak i w deklaracjach podatkowych. Inaczej będzie w przypadku deklaracji ZUS. Te muszą zostać skorygowane w miesiącu, którego korekta dotyczy (styczeń).

Otrzymany przez spółkę zwrot dotyczy nadpłaconego wynagrodzenia, dlatego powinien korygować właśnie koszty wynagrodzeń. Choć z analizy przepisów updop można by wywnioskować, że kwota zwróconych przez pracownika nienależnie pobranych wynagrodzeń stanowi przychód spółki, to dla czytelnego zaprezentowania zapisów w księgach rachunkowych nie jest błędem zmniejszenie kosztów wynagrodzeń. Jednocześnie pozwoli to na pokazanie faktycznych obrotów na tym koncie.

1. Wpływ na konto spółki nadpłaconego wynagrodzenia:

Wn „Rachunek bankowy”,

Ma „Rozrachunki z pracownikami”.

2. Korekta kosztów wynagrodzenia o kwotę otrzymanego zwrotu:

Wn „Rozrachunki z pracownikami”,

Ma „Koszty wynagrodzeń”.

• art. 12 ust. 1 pkt 1, ust. 4 pkt 6a ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 176, poz. 1238

Wioletta Chaczykowska

księgowa z licencją MF

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Biuletyn Rachunkowości

Zdjęcia


Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Czarnecki

Dyrektor Ds. Sprzedaży Korporacyjnej Masterlease Polska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »