| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Ewidencja księgowa > Jakie konto skorygować w związku ze zwrotem nadpłaconego wynagrodzenia

Jakie konto skorygować w związku ze zwrotem nadpłaconego wynagrodzenia

W styczniu z powodu błędu systemu płacowego pracownikowi nadpłacono wynagrodzenie. Koszty wynagrodzenia zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w miesiącu wypłaty (styczeń). Pracownik zwrócił pieniądze w marcu. Kiedy należy dokonać korekty w księgach? Czy korekta będzie polegała na zmniejszeniu kosztów wynagrodzeń, czy zwiększy przychody?


RADA

Korekta w księgach powinna być przeprowadzona w miesiącu otrzymania zwrotu nadpłaconego wynagrodzenia. W takiej sytuacji powinno się zmniejszyć koszty wynagrodzeń.

UZASADNIENIE

Zgodnie z przepisami wynagrodzenia są kosztem uzyskania przychodu w momencie wypłaty. W przypadku nadpłaty wynagrodzenia pracownikowi pracodawca odprowadził składki ZUS i podatek dochodowy od nadpłaconej kwoty i zaliczył koszty nadpłaconego wynagrodzenia do kosztów uzyskania przychodu. Nie ma jednak potrzeby korygowania kosztów wstecz zarówno w księgach rachunkowych, jak i w deklaracjach podatkowych. Inaczej będzie w przypadku deklaracji ZUS. Te muszą zostać skorygowane w miesiącu, którego korekta dotyczy (styczeń).

Otrzymany przez spółkę zwrot dotyczy nadpłaconego wynagrodzenia, dlatego powinien korygować właśnie koszty wynagrodzeń. Choć z analizy przepisów updop można by wywnioskować, że kwota zwróconych przez pracownika nienależnie pobranych wynagrodzeń stanowi przychód spółki, to dla czytelnego zaprezentowania zapisów w księgach rachunkowych nie jest błędem zmniejszenie kosztów wynagrodzeń. Jednocześnie pozwoli to na pokazanie faktycznych obrotów na tym koncie.

1. Wpływ na konto spółki nadpłaconego wynagrodzenia:

Wn „Rachunek bankowy”,

Ma „Rozrachunki z pracownikami”.

2. Korekta kosztów wynagrodzenia o kwotę otrzymanego zwrotu:

Wn „Rozrachunki z pracownikami”,

Ma „Koszty wynagrodzeń”.

• art. 12 ust. 1 pkt 1, ust. 4 pkt 6a ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 176, poz. 1238

Wioletta Chaczykowska

księgowa z licencją MF

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Biuletyn Rachunkowości

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Grabowski

Prawnik.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK