| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Ewidencja księgowa > Jak zaksięgować kradzież towaru ze sklepu

Jak zaksięgować kradzież towaru ze sklepu

W naszym sklepie nastąpiła kradzież towaru. Została powiadomiona Policja, która wszczęła postępowanie. Zostało ono jednak umorzone. Byliśmy ubezpieczeni i firma ubezpieczeniowa wypłaciła już odszkodowanie. Jak zaksięgować w pkpir skradziony towar i otrzymane odszkodowanie?


rada

Wartość straty z tytułu skradzionego towaru należy wyksięgować z kolumny 10 „Zakup towarów handlowych wg cen zakupu” i zaksięgować w kolumnie 13 pkpir „Pozostałe wydatki”. Należy to zrobić w miesiącu zaistnienia straty i sporządzenia protokołu (policyjnego i na jego podstawie protokołu straty). Natomiast otrzymane odszkodowanie należy zaliczyć do „Pozo

uzasadnienie

Stratę z tytułu kradzieży towaru podatnicy mogą zrekompensować zaliczeniem jej wartości w koszty uzyskania przychodu. Jednak muszą być spełnione pewne warunki.

Przypomnijmy, że na podstawie art. 22 ust. 1 updof kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 updof.

Towary, które zostały skradzione, z pewnością zostały nabyte w celu osiągnięcia przychodu. Warunek ten nie jest jednak wystarczający, aby stratę związaną z ich kradzieżą zaliczyć do kosztów. Dodatkowe warunki wynikają z praktyki i orzecznictwa. Zgodnie z orzecznictwem, zaliczenie strat w majątku obrotowym do kosztów uzyskania przychodów jest możliwe, gdy strata:

• nie powstała w wyniku lekkomyślności i zaniedbania podatnika,

• jest stratą rzeczywistą i

• jest należycie udokumentowana.

Jeśli więc strata była zdarzeniem losowym niezależnym od Czytelnika i jest udokumentowana, jej wartość można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Podobne stanowisko zajął Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna w postanowieniu z 21 czerwca 2007 r., nr I-415/50/07, w którym czytamy:

(...) W listopadzie 2006 r. do prowadzonego przez Panią sklepu dokonano włamania. W wyniku tego włamania skradzione zostały towary handlowe. Postępowanie w sprawie zostało umorzone. W dniu kradzieży towary nie były ubezpieczone od tego typu zdarzeń, a tym samym nie będzie wypłacone z tego tytułu żadne odszkodowanie.

(...) Strata z tytułu kradzieży towarów handlowych nie została wymieniona w zamkniętym katalogu wydatków, których nie uważa się za koszty uzyskania przychodów. Zaś przepisy art. 22 nie wymagają, aby poniesiony w celu osiągnięcia przychodu wydatek w każdym przypadku skutkował uzyskaniem lub zwiększeniem przychodu. Istotny jest zatem przymiot celowości działania, a nie jego skutek. (...) Zatem skoro okoliczność ta nie została wymieniona w przepisach art. 23 jako koszty niestanowiące uzyskania przychodów i towary zostały nabyte w celu uzyskania przychodów, to brak jest podstaw prawnych do wyłączenia wartości skradzionych towarów z kosztów uzyskania przychodów.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Green Drive

To kampania społeczna realizowana przez Fundację Trans.org (www.trans.org). Głównym celem akcji jest pokazanie firmom transportowym w Europie najlepszych sposobów na zmniejszenie wydatków na paliwo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK