| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Ewidencja księgowa > Jak ewidencjonować rozliczenia ze wspólnikiem spółki cywilnej

Jak ewidencjonować rozliczenia ze wspólnikiem spółki cywilnej

Jesteśmy spółką cywilną. Jak należy zaksięgować: zwrot wydatków poniesionych przez wspólnika, związanych z prowadzeniem spraw spółki oraz wypłatę z zysku na cele osobiste wspólnika oraz prowizję bankową od tej wypłaty?

2. Wypłata wypracowanego zysku:

Wn „Rozrachunki z właścicielami”

- w analityce „Wspólnik A” 70 000

- w analityce „Wspólnik B” 30 000

Ma „Rachunek bankowy” 100 000

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Koszty związane z obsługą transakcji na rachunkach bankowych i przepływem gotówki między spółką a jej właścicielami należy zaksięgować na koncie usług obcych jako „Prowizje bankowe”. Nie powinno być również problemu z zaliczeniem prowizji od wypłat z zysku na cele osobiste wspólników będących osobami fizycznymi do kosztów podatkowych, zwłaszcza że w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wspólnik spółki cywilnej jest traktowany jako osoba prowadząca działalność gospodarczą (art. 5b ust. 2). Powinno się więc unikać przypisywania kosztów funkcjonowania spółki poszczególnym wspólnikom. Sposób podziału - do celów podatkowych wykazanych w księgach rachunkowych - przychodów i kosztów pomiędzy wspólników będących osobami fizycznymi określa art. 8 ust. 1, 1a i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przychody, koszty oraz ulgi podatkowe związane z działalnością gospodarczą spółki określa się u każdego ze wspólników proporcjonalnie do prawa w udziale w zysku.

Przykład 2

Jan Kowalski i Jerzy Michalski zawiązali spółkę cywilną. Określony w umowie kapitał założycielski wynosi 30 000 zł, z czego kapitał wnoszony przez pana Kowalskiego - 20 000 zł, a przez pana Michalskiego - 10 000 zł.

Spółka została zarejestrowana jako podatnik VAT. Opłatę rejestracyjną w wysokości 170 zł wniósł z własnych środków pan Michalski. Obydwaj wspólnicy przekazali przypadający na nich kapitał na rachunek bankowy spółki. Spółka Jan Kowalski, Jerzy Michalski s.c. kupiła towary handlowe za kwotę brutto 6100 zł. Jan Kowalski odebrał kupione towary, zapłacił zobowiązanie z własnych środków, a następnie wypłacił z rachunku bankowego gotówkę w wysokości 5000 zł na swoje osobiste cele. Bank potrącił prowizję za wypłatę w wysokości 20 zł.

Ewidencja księgowa

1. Wpłata kapitału zakładowego na rachunek bankowy spółki:

Wn „Rachunek bankowy” 30 000

Ma „Kapitał zakładowy” 30 000

2. Opłata rejestracyjna:

Wn „Podatki i opłaty” 170

Ma „Rozrachunki z właścicielami” 170

- w analityce „Jerzy Michalski”

3. Faktura za kupione towary handlowe:

Wn „Towary” 5 000

Wn „VAT naliczony” 1 100

Ma „Rozrachunki z właścicielami” 6 100

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Biuletyn Rachunkowości

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK