| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Ewidencja księgowa > Jak kwalifikować zakup używanych środków trwałych

Jak kwalifikować zakup używanych środków trwałych

Spółka kupiła samochód osobowy z 1987 r. za 2500 zł oraz dwa używane komputery o łącznej wartości 2500 zł. Przedmioty te będą używane przez spółkę dłużej niż jeden rok. Jak należy to zaksięgować i co z amortyzacją? Czy kupione środki trwałe można zamortyzować jednorazowo ze względu na ich wartość? Czy od kupionych używanych środków trwałych można odliczyć VAT?


rada

Sposób postępowania z niskocennymi składnikami majątku powinien wynikać z polityki rachunkowości spółki. Jeżeli określono w niej, że środki trwałe o wartości 2500 zł są umarzane jednorazowo, to wszystkie przedmioty nabyte poniżej tej wartości należy w ten sposób odpisać. VAT od kupionych komputerów podlega odliczeniu w całości, natomiast od samochodu osobowego spółka może odliczyć 60% kwoty podatku.

uzasadnienie

Środki trwałe to rzeczowe aktywa trwałe i zrównane z nimi, o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż rok, kompletne, zdatne do użytku i przeznaczone na potrzeby jednostki. Ustawa o rachunkowości nie precyzuje pojęcia „środki trwałe o niskiej wartości”, w związku z tym powinno to być ustalone decyzją jednostki i uwzględnione w przyjętych zasadach rachunkowości, z uwzględnieniem zasady istotności. Można też odnieść się w tym przypadku do przepisów podatkowych, zgodnie z którymi składniki majątku należy zaliczyć do środków trwałych m.in. wtedy, gdy ich wartość początkowa w dniu przyjęcia do używania jest wyższa niż 3500 zł. W przypadku gdy wartość początkowa jest równa lub niższa niż 3500 zł, podatnicy mogą dokonywać odpisów amortyzacyjnych jednorazowo w miesiącu oddania do używania tego środka trwałego albo w miesiącu następnym. Zalicza się go wówczas do niskocennych składników majątku.

Z pytania wynika, że spółka kupiła majątek trwały: samochód i komputery, o przewidywanym okresie użytkowania dłuższym niż rok, o wartości początkowej nieprzekraczającej 3500 zł. W przypadku zakupu niskocennych składników majątku spółki mają do wyboru trzy sposoby postępowania:

• wartość kupionych aktywów można odpisać bezpośrednio w koszty,

• można zaliczyć je do środków trwałych i umorzyć w miesiącu oddania do użytkowania,

• można zaliczyć je do środków trwałych i amortyzować na zasadach ogólnych, zgodnie z tabelą amortyzacyjną.

Sposób postępowania powinien wynikać z przyjętej polityki rachunkowości spółki. W omawianym przypadku najwłaściwsza byłaby amortyzacja jednorazowa. W takiej sytuacji kupione przedmioty należy objąć ewidencją bilansową i dokonać jednorazowego odpisu amortyzacyjnego w miesiącu oddania ich do użytkowania lub w miesiącu następnym.

Zmiana zasad ewidencji niskocennych składników majątku może nastąpić wyłącznie od pierwszego dnia roku obrotowego. Wprowadzenie zmian do zakładowego planu kont kierownik jednostki ustala w formie pisemnej, np. w postaci aneksu.

VAT od kupionych komputerów można odliczyć w całości, natomiast w przypadku nabycia samochodów osobowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony można odliczyć 60% kwoty podatku określonej w fakturze, nie więcej jednak niż 6000 zł.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Biuletyn Rachunkowości

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

decyzje-IT.pl

decyzje-IT.pl to specjalistyczny, internetowy serwis branży IT, stanowiący centrum wiedzy na temat rozwiązań informatycznych dla przedsiębiorstw i organizacji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK