| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Ewidencja księgowa > W jaki sposób prawidłowo rozliczyć zaliczkę

W jaki sposób prawidłowo rozliczyć zaliczkę

Otrzymane środki na poczet dostawy, której realizacja nastąpi w przyszłym okresie, w księgach dostawcy ujmuje się jako rozliczenia międzyokresowe przychodów.


Wpłata zaliczki na poczet przyszłej dostawy towarów to częsta praktyka w obrocie gospodarczym. W związku z tym spółki, które korzystają z tej formy rozliczeń, powinny pamiętać, że wartość otrzymanych lub należnych środków, np. z tytułu dostaw, których wykonanie nastąpi w następnych okresach sprawozdawczych, w księgach rachunkowych ujmuje się jako rozliczenia międzyokresowe. Konieczność takiego postępowania wynika z art. 41 ust. 1 pkt 1 ustawy o rachunkowości. Zgodnie z tym przepisem rozliczenia międzyokresowe przychodów, dokonywane z zachowaniem zasady ostrożności, obejmują m.in. równowartość otrzymanych lub należnych od kontrahentów środków z tytułu świadczeń, których wykonanie nastąpi w następnych okresach sprawozdawczych. Kwotę zaliczki w takiej sytuacji ujmuje się na koncie 850 - Rozliczenia międzyokresowe przychodów, a następnie pod datą wykonania dostawy zalicza do przychodów ze sprzedaży.

Na ewidencję księgową otrzymanej zaliczki wpływają również przepisy ustawy o podatku od towarów i usług. Warto więc zwrócić uwagę na art. 19 ust. 11 ustawy o VAT, zgodnie z którym, jeżeli przed wydaniem towarów dostawca otrzymał część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części. Dlatego też po wpłaceniu przez podmiot zaliczki kontrahent musi wystawić z tego tytułu fakturę.

Ewidencja zaliczki z tytułu dostaw, których wykonanie nastąpi w następnych okresach sprawozdawczych, w księgach rachunkowych dostawcy może przebiegać w następujący sposób:

- Wpływ zaliczki na rachunek bankowy: strona Wn konta 130 - Rachunek bankowy, strona Ma konta 201 - Rozrachunki z odbiorcami.

- Wystawienie odbiorcy faktury VAT na wartość otrzymanej zaliczki: wartość brutto strona Wn konta 201 - Rozrachunki z odbiorcami, strona Ma konta 850 - Rozliczenia międzyokresowe przychodów, wartość VAT należnego - strona Wn konta 850 - Rozliczenia międzyokresowe przychodów, strona Ma konta 224 - Rozliczenie VAT należnego.

- Wystawienie faktury VAT po dostarczeniu w kwocie pomniejszonej o zaliczkę: strona Wn konta 201 - Rozrachunki z odbiorcami - wartość brutto, strona Ma konta 224 - Rozliczenie VAT należnego - wartość VAT należnego, strona Ma 730 - Przychody ze sprzedaży towarów - wartość w cenach sprzedaży netto.

- Zarachowanie do przychodów zaliczki - pod datą wykonania dostawy towarów: strona Wn konta 850 -Rozliczenia międzyokresowe przychodów, strona Ma 730 - Przychody ze sprzedaży towarów - wartość w cenach sprzedaży netto.

- Wpływ na konto pozostałej części należności: Wn konta 130 - Rachunek bankowy, strona Ma konta 201 - Rozrachunki z odbiorcami.

ZALICZKI W WALUTACH OBCYCH

Zgodnie z art. 30 ust. 2 pkt 1 ustawy o rachunkowości (w brzmieniu obowiązującym do końca 2008 roku) wpływ zaliczki w walucie obcej, na rachunek walutowy wycenia się według kursu kupna waluty stosowanego przez bank, w którym jednostka posiada rachunek bankowy.

Agnieszka Pokojska

agnieszka.pokojska@infor.pl

Podstawa prawna

- Art. 19 ust. 11 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.).

- Art. 41 ust. 1 pkt 1 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.).

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Zdjęcia


CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Józef Edmund Nowicki

CONEXIS Kancelaria Zamówień Publicznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK