| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Ewidencja księgowa > Czy instalacja systemu stanowi inwestycję w obcym środku trwałym

Czy instalacja systemu stanowi inwestycję w obcym środku trwałym

Spółka zainstalowała system alarmowy w wynajmowanym budynku magazynowym. Jak zaksięgować tę operację? Czy stanowi ona inwestycję w obcym środku trwałym podlegającą amortyzacji?


RADA

To, czy system alarmowy zainstalowany w wynajmowanym budynku będzie stanowił inwestycję w obcym środku trwałym, zależy m.in. od wartości wydatków poniesionych na ten cel jak również od tego, czy wbudowany jest w konstrukcję budynku na stałe.

UZASADNIENIE

Inwestycje w obcych środkach trwałych to przystosowanie obcych środków trwałych do własnych potrzeb, w tym w wyniku m.in. adaptacji i modernizacji. Ustawa o rachunkowości dopuszcza możliwość uznania poniesionych kosztów prac, instalacji obiektów, przystosowania pomieszczeń w budynku nienależącym do jednostki za środek trwały w postaci tzw. ulepszenia w obcym środku trwałym. Dlatego wydatki poniesione na ulepszenie, w tym przypadku na instalację systemu alarmowego w wynajmowanym budynku magazynowym, należy uznać za oddzielny środek trwały. Wszelkie wydatki poniesione w tym celu należy ewidencjonować na koncie 080 „Środki trwałe w budowie”, a po zakończeniu prac montażowo-instalacyjnych, trzeba przeksięgować je na podstawie dokumentu OT na konto 010 „Środki trwałe”. Ustalona w taki sposób wartość początkowa jest podstawą do dokonywania odpisów amortyzacyjnych według zasad ogólnych. Jeżeli jest to środek trwały o niskiej jednostkowej wartości początkowej, można dokonać jednorazowego umorzenia. Z podatkowego punktu widzenia wydatki poniesione na instalację systemu alarmowego, o ile przekroczą wartość 3500 zł, będą stanowiły inwestycję w obcym środku trwałym, którą należy amortyzować. Okres amortyzacji dla inwestycji w obcych budynkach nie może być krótszy niż 10 lat. Jeżeli koszty instalacji systemu alarmowego są niższe, wydatki te mogą być bezpośrednio zaliczane do kosztów uzyskania przychodów.

Przy klasyfikacji wydatków poniesionych na alarm bardzo ważne jest również to, czy instalacja ta jest wbudowana na stałe w konstrukcję budynku, czy nie. Jeśli np. wraz ze zmianą siedziby spółka będzie mogła przenieść instalację, oznacza to, że są przesłanki traktowania alarmu jako odrębnego obiektu inwentarzowego należącego do spółki, zaklasyfikowanego do grupy 6 Klasyfikacji Środków Trwałych „Urządzenia techniczne”, dla której roczna stawka amortyzacyjna wynosi 10%. Decyzję spółka powinna podjąć na podstawie posiadanych informacji.

• art. 3 ust. 1 pkt 15 lit. c), art. 32 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 63, poz. 393

• art. 16a ust. 2, art. 16j ust. 4 pkt 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 176, poz. 1238

Justyna Tarantowicz

księgowa

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Barchan

Ekspert ds. Leasingu, Menedżer

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »