| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Ewidencja księgowa > Kiedy majątek ujmuje się w ewidencji pozabilansowej

Kiedy majątek ujmuje się w ewidencji pozabilansowej

Wykorzystywane na podstawie leasingu operacyjnego składniki majątku wprowadza się jednostronnym zapisem na konto pozabilansowe. Spółka nie dokonuje w takim przypadku odpisów amortyzacyjnych.

Nie zawsze składniki majątku, z których spółka korzysta dla celów prowadzonej działalności gospodarczej, jak np. samochody czy budynki, mogą być ujmowane w księgach rachunkowych w ewidencji bilansowej. Tak właśnie jest w przypadku zawartych przez spółkę umów, gdy nie spełnia żadnego z siedmiu warunków wymienionych w art. 3 ust. 4 ustawy o rachunkowości. Przykładem są tu wynajmowane nieruchomości lub aktywa wykorzystywane na podstawie umowy leasingu operacyjnego.

Tego typu obce środki trwałe ujmuje się w ewidencji pozabilansowej w wartości brutto. Należy w tym przypadku pamiętać, że odpisów amortyzacyjnych i umorzeniowych dokonuje właściciel danego składnika majątku. Przykładem kont pozabilansowych zespołu zero mogą być: Środki trwałe dzierżawione, Środki trwałe wynajmowane oraz Środki trwałe przyjęte w leasing operacyjny.

Ewidencja na kontach pozabilansowych polega na dokonaniu jednostronnego zapisu w momencie wystąpienia zdarzenia. W związku z tym po stronie Wn księguje się wartość początkową obcych składników majątku w momencie ich przyjęcia na podstawie zawartej umowy i protokołu odbioru. Po stronie Ma księguje się wartość początkową tych środków po upływie okresu dzierżawy, najmu oraz leasingu operacyjnego.

Ewidencji pozabilansowej podlegają również składniki majątku obrotowego. Do ewidencji znajdujących się w dyspozycji jednostki materiałów, towarów, wyrobów stanowiących obcą własność służą pozabilansowe konta zespołu trzy. Ujmuje się na nich m.in. materiały będące własnością innych jednostek przyjęte do obróbki, przetworzenia, remontów, regeneracji, a także towary i wyroby sprzedane, ale jeszcze nieodebrane przez kontrahenta.

W ewidencji pozabilansowej zespołu kont trzy znajdują się również (aktywa obrotowe) materiały o niskiej wartości, których okres używania nie przekracza roku, a ich wartość została odpisana w koszty w momencie wydania ich do używania. Przykładowo mogą to być narzędzia wydawane pracownikom. Przekazanie ich do używania będzie ujęte jednostronnym zapisem po stronie Wn konta pozabilansowego. Natomiast wycofanie z użytku narzędzi po stronie Ma.

Ostatnią grupą kont pozabilansowych są - Należności i zobowiązania warunkowe, księgowane w zespole dwa. Taka ewidencja będzie miała miejsce przykładowo, w przypadku gdy spółka zabezpiecza kredyt bankowy wekslem własnym in blanco.

Do momentu wystąpienia okoliczności, dla powstania których wystawiono weksel in blanco, pozostaje on u wystawcy wyłącznie w ewidencji pozabilansowej po stronie Ma na koncie - Zobowiązania warunkowe.

Kiedy nastąpi uregulowanie zobowiązania zagwarantowanego wekslem, jest on zwracany wystawcy, a księgowanie w jego ewidencji następuje na koncie - Zobowiązania warunkowe po stronie Wn.

INFORMACJE Z KONT POZABILANSOWYCH

Saldo kont pozabilansowych nie są ujmowane ani w bilansie, ani w rachunku zysków i strat. Informacje z tych kont wykazywane są jedynie w informacji dodatkowej do sprawozdania finansowego.

AGNIESZKA POKOJSKA

agnieska.pokojska@infor.pl

PODSTAWA PRAWNA

- Art. 3 ust. 1 pkt 18, art. 3 ust. 4 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.).

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Zdjęcia


PIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Hewalex Leszek Skiba

Firma Hewalex jest polskim producentem kolektorów słonecznych o największym udziale w rynku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK