| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Ewidencja księgowa > Faktura pro forma a faktura zaliczkowa

Faktura pro forma a faktura zaliczkowa

Spółka musi wystawić fakturę pro forma, ponieważ odbiorca płaci za usługę transportową jeszcze przed załadunkiem. Po wystawieniu tej faktury odbiorca dokonał płatności. Zapłata została ujęta w księgach, w wyniku czego pojawiła się przedpłata. Spółka nie wystawiła faktury VAT, ponieważ w tym momencie usługa ta się nie zakończyła. Czy jest to prawidłowe postępowanie?


RADA

Wartość otrzymanej zaliczki należy ująć na koncie „Rachunek bankowy” w korespondencji z kontem „Rozrachunki z odbiorcami”. Na wartość zaliczki należy wystawić fakturę VAT zaliczkową. Faktura pro forma pełni jedynie funkcję informacyjną.

UZASADNIENIE

W obrocie gospodarczym faktura pro forma odgrywa przede wszystkim rolę informacyjną. Kontrahent uzyskuje informację o wysokości i sposobie, w jaki nastąpi rozliczenie należności (wartość netto i brutto, podatek) za wykonanie usługi lub wydanie towaru. Dlatego można wystawić fakturę pro forma, jednak nie stanowi ona podstawy do rozliczeń podatkowych. Jest raczej rodzajem wezwania do zapłaty. W przepisach o podatku od towarów i usług nie ma zasad określających sposób wystawiania faktur pro forma. Często faktura ta opiewa na inne wartości niż właściwa faktura VAT. Dla wystawcy i odbiorcy faktura ta nie jest dokumentem księgowym. Podatnicy nie mogą na jej podstawie zaewidencjonować kosztów lub przychodów w księgach. Zarówno sprzedawca, jak i nabywca nie ujmują jej w ewidencji VAT ani w składanej za dany okres deklaracji dla podatku VAT. Z rozliczeniem usługi lub dostawy należy poczekać do czasu wystawienia (otrzymania) właściwej faktury dokumentującej dokonanie transakcji.

Otrzymanie zaliczki powoduje powstanie obowiązku podatkowego w VAT i obowiązek wystawienia faktury. Wpłacona kwota stanowi wartość brutto faktury, dlatego należy wyliczyć wartość netto i VAT należny.

Równowartość otrzymanych od kontrahentów środków z tytułu świadczeń, których wykonanie nastąpi w przyszłych okresach sprawozdawczych, należy zaliczać do rozliczeń międzyokresowych przychodów. Z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, których zaliczka dotyczy, kwotę zaliczki ujętą na koncie „Rozliczenia międzyokresowe przychodów” należy przenieść na konto przychodów ze sprzedaży towarów (usług).

W bilansie zaliczki otrzymane na poczet przyszłych dostaw i usług wykazuje się w pasywach w pozycji B.III.2 lit. e) - jako zaliczki otrzymane na dostawy.

Przykład

Wariant 1

Otrzymano zaliczkę na 100% wartości usługi.

7 maja 2008 r. na konto PHU „AGAWA” wpłynęła kwota 24 400 zł tytułem zaliczki na poczet usługi transportu, która będzie wykonana w czerwcu 2008 r.

Ewidencja księgowa

1. WB - otrzymanie zaliczki:

Wn „Rachunek bieżący” 24 400

Ma „Rozrachunki z odbiorcami” 24 400

2. Faktura VAT stwierdzająca otrzymanie zaliczki:

Wn „Rozrachunki z odbiorcami” 24 400

Ma „VAT należny” 4 400

Ma „Rozliczenia międzyokresowe przychodów” 20 000

3. Zarachowanie do przychodów zaliczki w momencie wykonania usług:

Wn „Rozliczenia międzyokresowe przychodów” 20 000

Ma „Sprzedaż usług” 20 000

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Michał Stępień

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK