| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Ewidencja księgowa > W jaki sposób zaksięgować zakup nowego serwera

W jaki sposób zaksięgować zakup nowego serwera

Serwer może stanowić część sieci komputerowej. W takim przypadku wszelkie koszty poniesione na jej instalację zwiększają wartość początkową serwera jako środka trwałego.

Organ podatkowy stwierdza również, że przewody łączące urządzenia dostępowe z poszczególnymi stanowiskami mogą być połączone trwale z budynkiem (lokalem) poprzez umieszczenie ich w ścianach budynku lub umieszczone na zewnątrz ścian w specjalnych listwach montażowych. Zdarzyć się jednak może, że nie są one trwale połączone z budynkiem. Tak więc jeżeli przewody sieci są umieszczone w ścianach budynku, to w takiej sytuacji koszt ich instalacji powinien zwiększać wartość początkową budynku. W przypadku gdy budynek nie stanowi własności podatnika, wydatki te stanowią inwestycję w obcym środku trwałym, której wartość początkową ustala się na zasadach wynikających z art. 22g ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Z kolei gdy przewody sieciowe umieszczono na zewnątrz budynku (na tynku na listwach montażowych), wtedy koszt poniesiony na ich instalację zwiększa wartość początkową serwera.

Za środek trwały trzeba więc uznać serwer ze stałym wyposażeniem. Należy tak postąpić na przykład w sytuacji, gdy został nabyty zasilacz awaryjny (UPS) jako element na stałe przyporządkowany do komputera będącego serwerem. Natomiast jeżeli taki zasilacz może pracować również z innymi komputerami, spółka ma prawo do jego ujęcia jako odrębny środek trwały. W analogiczny sposób należy potraktować element łączący segmenty sieci komputerowej, jakim jest switch. Bez tego urządzenia serwer może być połączony tylko z jednym komputerem. Jeżeli więc element ten został zakupiony wyłącznie po to, aby połączyć serwer z kilkoma stanowiskami roboczymi, wówczas spółka powinna zaewidencjonować go jako urządzenie peryferyjne do serwera.

Warto pamiętać, że decyzje związane z ujmowaniem w księgach rachunkowych zarówno serwera, jak i pozostałych elementów powinny być podejmowane z uwzględnieniem zasady istotności. Jeżeli wydatek poniesiony na zakup tych urządzeń jest stosunkowo niewielki, można go ująć bezpośrednio w koszty. Próg istotności w zależności od skali działalności spółek może być przyjęty na różnym poziomie i powinien być zapisany w zasadach (polityce) rachunkowości każdej jednostki.

W przypadku prawa podatkowego taki limit ustalony jest na poziomie 3,5 tys. zł. Oznacza to, że urządzenia poniżej tej wartości podatnik może jednorazowo zaliczyć w koszty uzyskania przychodów.

Serwer o niskiej wartości (według zasad rachunkowości przyjętych dla spółki) zaliczony bezpośrednio do kosztów może być zaewidencjonowany w następujący sposób: strona Wn konta 400 - Koszty według rodzajów, strona Ma konta - 300 Rozliczenie zakupu.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Zakup serwera z elementami peryferyjnymi

Agnieszka Pokojska

agnieszka.pokojska@infor.pl

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 3 ust. 1 pkt 15 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.).

• n Art. 22g ust. 7 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Mizera

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK