| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Ewidencja księgowa > Jak ująć w księgach rachunkowych rozliczenie zaliczki wpłaconej dostawcy unijnemu

Jak ująć w księgach rachunkowych rozliczenie zaliczki wpłaconej dostawcy unijnemu

Nasza spółka prowadzi inwestycję budowy linii produkcyjnej. W jej ramach zawarliśmy umowę z kontrahentem z Niemiec na dostawę wraz z montażem jednej z maszyn. W kwietniu otrzymaliśmy dokument wzywający nas do zapłaty zaliczki. Wskazaną w nim kwotę wpłaciliśmy na początku maja. W tym samym miesiącu została zrealizowana dostawa oraz wystawiona faktura końcowa na całość dostawy (nie otrzymaliśmy faktury na dokonaną wpłatę zaliczki). Czy zakup ten stanowi u nas wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów? W którym momencie spółka powinna rozpoznać obowiązek podatkowy w VAT oraz według jakiego kursu ująć powyższe operacje w księgach rachunkowych?


RADA

Dostawa towarów wraz z ich montażem podlega opodatkowaniu w kraju, w którym są one montowane, a więc w Państwa przypadku w Polsce. Jednak operacja ta nie stanowi dla Państwa (jako polskiej spółki) wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Jest to dostawa towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca. Gdy przed dostawą wpłacili Państwo zaliczkę, to obowiązek podatkowy w tej części powstaje w momencie zapłaty zaliczki. Samo otrzymanie wezwania do zapłaty nie stanowi o konieczności wykazania operacji w deklaracji VAT. Szczegóły w wraz z przykładem liczbowym - w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Generalną zasadą w VAT jest, że zakup od podatnika unijnego towarów, które są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu (przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz), stanowi dla kupującego wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów.

W przypadku dostawy towarów z ich montażem ustawodawca określił odrębne zasady opodatkowania. Zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT w przypadku towarów, które są instalowane lub montowane, z próbnym uruchomieniem lub bez niego, przez dokonującego ich dostawy lub przez podmiot działający na jego rzecz, miejscem opodatkowania jest miejsce, w którym towary są instalowane lub montowane. Dostawa taka w rozpatrywanym przypadku będzie zatem podlegała opodatkowaniu w Polsce.

Należy zwrócić uwagę również na to, że zgodnie z treścią art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT podatnikami są również podmioty nabywające towary, jeżeli dokonującym ich dostawy na terytorium kraju jest podatnik nieposiadający siedziby, stałego miejsca prowadzenia działalności lub stałego miejsca zamieszkania na terytorium kraju. To polska spółka zobowiązana jest więc do rozliczenia dokonanej dostawy w składanej deklaracji VAT.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Wątpliwości Czytelnika budzi obowiązek odrębnego opodatkowania wpłaconej zaliczki. Stanowisko w tej sprawie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy. W interpretacji indywidualnej z 24 stycznia 2008 r. (nr ITPP1/443-590B/07/MM) stwierdza, że:

(...) Moment powstania obowiązku podatkowego w odniesieniu do czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów ustawodawca uregulował w art. 19 powołanej ustawy. Zasada ogólna powstania obowiązku podatkowego, zgodnie z którą obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1, została zawarta w ust. 1 wskazanego artykułu. Natomiast w ust. 11 tegoż artykułu zapisano, iż jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.

W treści art. 19 ust. 20 cyt. ustawy wskazano, iż m.in. przepis ust. 11 stosuje się odpowiednio do dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca.

Analiza opisanego stanu faktycznego w konfrontacji z powołanymi przepisami prowadzi do wniosku, że faktury, o których mowa w złożonym wniosku, nie dokumentują żadnych zdarzeń gospodarczych podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W efekcie ich wystawienie przez kontrahentów unijnych nie powoduje w Spółce powstania obowiązku podatkowego. Obowiązek ten powstaje natomiast w dacie zapłaty zaliczki (uiszczenia przedpłaty). (...)

W rozpatrywanym przypadku, gdy przed dokonaniem dostawy polska spółka wpłaciła zaliczkę, obowiązek podatkowy w tej części powstaje w momencie zapłaty zaliczki. Konieczne będzie więc wystawienie faktury wewnętrznej przez polskiego nabywcę. W omawianej sytuacji spółka nie otrzymała faktury na wpłaconą zaliczkę, a więc przeliczenia dokonuje według kursu średniego NBP z dnia powstania obowiązku podatkowego, czyli dnia przekazania zaliczki.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Urawski

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »