| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Ewidencja księgowa > Czy przy korekcie sprzedaży eksportowej powstaną różnice kursowe

Czy przy korekcie sprzedaży eksportowej powstaną różnice kursowe

W czerwcu spółka wyeksportowała towar i wystawiła fakturę na 9000 USD. W tym samym miesiącu otrzymała SAD, w którym zastosowano kurs 2,1538 PLN/USD. Po odebraniu dostawy przez odbiorcę okazało się, że przez pomyłkę wysłano inny zestaw. Kontrahent zwrócił towar. W związku z tym spółka otrzymała SAD zwrotny, w którym kurs wynosił 2,1222 PLN/USD. Czy na tej transakcji powstaną różnice kursowe, skoro na dokumentach SAD są różne kursy walut?


RADA

W omawianym przypadku nie powstaną różnice kursowe. Ewidencję towarów w księgach rachunkowych należy przeprowadzić na podstawie wystawionej przez spółkę faktury korygującej. Do wyceny należy przyjąć kurs, jaki zastosowano do przeliczenia faktury pierwotnej.

UZASADNIENIE

Zwrot towarów skutkuje tym, że po stronie sprzedawcy dochodzi do zmniejszenia przychodu uzyskanego z ich sprzedaży. Dlatego gdy kontrahent zwróci towar, sprzedawca musi wystawić fakturę korygującą do wcześniej wystawionego dokumentu sprzedaży i wysłać jeden egzemplarz nabywcy. Od tego momentu przychód przestaje być należny i powinien być skorygowany w miesiącu, w którym towary zostały zwrócone.

Ponieważ faktura korygująca nie dokumentuje odrębnego, niezależnego zdarzenia gospodarczego, lecz odnosi się ściśle do stanu zaistniałego w przeszłości, punktem odniesienia dla niej jest faktura pierwotna. Wobec tego przeliczenia na złote wartości korekty sprzedaży należy dokonać według kursu zastosowanego w dniu wystawienia faktury pierwotnej. Nie ma tu znaczenia fakt, że na dokumentach celnych zastosowano różne kursy walut.

W zależności więc od tego, jaką metodę rozliczania różnic jednostka wybrała, będzie to kurs:

• celny (z pierwotnego dokumentu SAD) - w przypadku wyboru rachunkowej metody rozliczania różnic kursowych,

• średni NBP z dnia poprzedzającego dzień uzyskania przychodu (w odniesieniu do faktury pierwotnej) - w przypadku wyboru podatkowej metody rozliczania różnic kursowych.

W tej sytuacji nie powstaną różnice kursowe.

Przykład

Spółka wyeksportowała w czerwcu towar o wartości 9000 USD. Do rozliczania różnic kursowych jednostka stosuje przepisy ustawy o rachunkowości.

Ustalając wartość przychodów w złotych, przyjęła więc kurs celny, który wynosił 2,1538 PLN/USD. Po odbiorze przesyłki kontrahent zgłosił pomyłkę w dostawie i w konsekwencji zwrócił towar do sprzedawcy. Spółka wystawiła fakturę korygującą i po otrzymaniu SAD zwrotnego skorygowała przychód.

Ewidencja księgowa

1. Sprzedaż towarów (eksport). Wartość przychodu po przeliczeniu na złotówki wynosi: 9000 USD × 2,1538 PLN/USD = 19 384,20 zł

Wn „Rozrachunki z odbiorcami zagranicznymi” 19 384,20

Ma „Przychody ze sprzedaży” 19 384,20

2. Zaksięgowanie kosztu własnego sprzedaży, który wynosił 16 000 zł:

Wn „Koszt własny sprzedaży” 16 000,00

Ma „Towary” 16 000,00

3. Wystawienie faktury korygującej w związku ze zwrotem towaru - korekta przychodu:

Wn „Przychody ze sprzedaży” 19 384,20

Ma „Rozrachunki z odbiorcami zagranicznymi” 19 384,20

4. Równolegle następuje korekta kosztu własnego i przyjęcie towarów do magazynu:

Wn „Towary” 16 000,00

Ma „Koszt własny sprzedaży” 16 000,00

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Czy korygując eksport, należy posiadać dokument potwierdzający odbiór faktury korygującej

Korygując eksport, dostawę wewnątrzwspólnotową lub dostawę, dla której miejsce opodatkowania znajduje się poza terytorium kraju, podatnik nie musi posiadać dokumentu potwierdzającego odbiór faktury korygującej. W związku z tym podatnik zmniejsza obrót po wystawieniu faktury korygującej, bez względu na to, kiedy dotrze ona do odbiorcy. Należy jednak pamiętać, że jeżeli dostawa - mimo wywozu poza terytorium kraju - nie spełnia definicji eksportu (art. 2 pkt 8 ustawy o VAT) lub dostawy wewnątrzwspólnotowej (art. 13 ustawy o VAT), a miejsce jej opodatkowania jest w Polsce, sprzedawca musi otrzymać potwierdzenie faktury korygującej.

• art. 30 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 63, poz. 393

• art. 12 i 15a ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 176, poz. 1238

• art. 2 pkt 8, art. 13 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 74, poz. 444

Wioletta Chaczykowska

księgowa z licencją MF

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron z siedzibą w Krakowie świadczy kompleksowe usługi prawne na terenie całego kraju na rzecz wspólnot mieszkaniowych, zarządców nieruchomości, osób fizycznych i innych podmiotów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK