| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Ewidencja księgowa > Wydatki na odzież roboczą są kosztem

Wydatki na odzież roboczą są kosztem

Pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikowi odzież roboczą. Świadczenie nie podlega PIT. Wartość netto odzieży stanowi w księgach koszt operacyjny.


Przepisy zobowiązują pracodawcę do nieodpłatnego dostarczenia pracownikowi odzieży i obuwia roboczego, spełniającego wymagania określone w Polskich Normach. Kwestie te reguluje art. 2377 kodeksu pracy. Na ewidencję księgową będą więc miały wpływ regulacje ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Do kwestii opodatkowania tego świadczenia odnosi się art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z tym przepisem świadczenia rzeczowe i ekwiwalenty za te świadczenia, przysługujące na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, jeżeli zasady ich przyznawania wynikają z odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw, wolne są od podatku dochodowego.

Świadczenia w postaci odzieży roboczej nie podlegają również składkom na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe stanowi bowiem, że podstawy wymiaru składek nie stanowią wartości świadczeń rzeczowych wynikających z przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy oraz ekwiwalenty za te świadczenia wypłacane zgodnie z przepisami wydanymi przez Radę Ministrów lub właściwego ministra.

W związku z powyższym, w księgach rachunkowych zakup i wydanie odzieży ochronnej mogą być odzwierciedlone następującymi zapisami.

1) Zakup odzieży roboczej:

- kwota brutto - strona Wn konta 300 - Rozliczenie zakupu, strona Ma konto 202 - Rozrachunki z dostawcami,

- VAT naliczony podlegający odliczeniu: strona Wn konta 225 - Rozliczenie VAT naliczonego, strona Ma konta 300 - Rozliczenie zakupu,

2) Wydanie odzieży roboczej: wartość netto - strona Wn konta 440 - Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia, strona Ma konta 300 - Rozliczenie zakupu.

AGNIESZKA POKOJSKA

agnieszka.pokojska@infor.pl

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 2377 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (t.j Dz.U. 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn zm.).

• Art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

• Par. 2 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. nr 161, poz. 1106, z późn zm.).

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Green OK

Producent biologicznie aktywnych oraz przyjaznych dla środowiska ekologicznych nawozów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »