| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Inwentaryzacja > Spis z natury przy zastosowaniu jednostki miary

Spis z natury przy zastosowaniu jednostki miary

W przypadku, jeżeli w spisie z natury sporządzonym na dzień zaprowadzenia ewidencji, jak i w spisach z natury sporządzonych na koniec poprzednich lat podatkowych zakupione przez podatnika w ramach prowadzonej działalności gospodarczej towary handlowe były ujmowane w jednostce miary (kilogramach), to również w sporządzonym na koniec kolejnego roku podatkowego spisie z natury towary te należy ująć w tej samej jednostce miary.

Zgodnie z art. 20 ust. 3 ww. ustawy, podatnik wycenia towary i inne składniki majątku objęte spisem z natury według cen zakupu albo według cen rynkowych z dnia sporządzenia spisu, jeżeli są one niższe od cen zakupu, a także gdy nie jest możliwe ustalenie ceny zakupu. Przez cenę zakupu rozumie się cenę, jaką nabywca płaci za zakupione składniki majątku, pomniejszoną o podatek od towarów i usług, podlegający odliczeniu zgodnie z odrębnymi przepisami, a przy imporcie - powiększoną o należne cło i podatek akcyzowy, opłaty wyrównawcze oraz opłaty celne dodatkowe, zaś w przypadku otrzymania składnika majątku w drodze darowizny lub spadku - wartość odpowiadającą cenie zakupu takiego samego lub podobnego składnika.

Podatnik jest obowiązany dokonać wyceny najpóźniej w terminie 14 dni od dnia zakończenia spisu z natury (art. 20 ust. 4 ww. ustawy).

Ewidencja i kontrola zużycia arkuszy spisu z natury

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawczyni prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą sklep z odzieżą używaną. Dochody uzyskiwane z tej działalności opodatkowuje ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Dokonuje zakupu towarów handlowych w kilogramach, natomiast towary te sprzedaje na sztuki. W spisie z natury sporządzanym na koniec roku podatkowego, zamierza wykazać towary handlowe w jednostkach miary w jakich je zakupiła (tj. w kilogramach).

Mając powyższe na względzie organ podatkowy stwierdził, że jeżeli w spisie z natury sporządzonym na dzień zaprowadzenia ewidencji, jak i w spisach z natury sporządzonych na koniec poprzednich lat podatkowych Wnioskodawczyni zakupione przez nią w ramach prowadzonej działalności gospodarczej towary handlowe ujmowała w kilogramach, to również w sporządzonym na koniec roku podatkowego 2013 spisie z natury towary te zobowiązana była ująć w kilogramach. Te same zasady winna kontynuować w kolejnych latach podatkowych. Z tym też zastrzeżeniem uznano za prawidłowe przedstawione we wniosku stanowisko Wnioskodawczyni.

Zauważyć jednocześnie należy, iż jeżeli jednak w sporządzonych uprzednio spisach z natury nabyte towary handlowe ujmowane były wg asortymentu (wg sztuk), to również w ten sposób towary te winny zostać ujęte w spisach z natury sporządzanych aktualnie.

oprac. Adam Kuchta


Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Zierke

Ekspert z zakresu prawa, biznesu i ekonomii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK