| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Inwentaryzacja > Spis z natury przy zastosowaniu jednostki miary

Spis z natury przy zastosowaniu jednostki miary

W przypadku, jeżeli w spisie z natury sporządzonym na dzień zaprowadzenia ewidencji, jak i w spisach z natury sporządzonych na koniec poprzednich lat podatkowych zakupione przez podatnika w ramach prowadzonej działalności gospodarczej towary handlowe były ujmowane w jednostce miary (kilogramach), to również w sporządzonym na koniec kolejnego roku podatkowego spisie z natury towary te należy ująć w tej samej jednostce miary.

Zgodnie z art. 20 ust. 3 ww. ustawy, podatnik wycenia towary i inne składniki majątku objęte spisem z natury według cen zakupu albo według cen rynkowych z dnia sporządzenia spisu, jeżeli są one niższe od cen zakupu, a także gdy nie jest możliwe ustalenie ceny zakupu. Przez cenę zakupu rozumie się cenę, jaką nabywca płaci za zakupione składniki majątku, pomniejszoną o podatek od towarów i usług, podlegający odliczeniu zgodnie z odrębnymi przepisami, a przy imporcie - powiększoną o należne cło i podatek akcyzowy, opłaty wyrównawcze oraz opłaty celne dodatkowe, zaś w przypadku otrzymania składnika majątku w drodze darowizny lub spadku - wartość odpowiadającą cenie zakupu takiego samego lub podobnego składnika.

Podatnik jest obowiązany dokonać wyceny najpóźniej w terminie 14 dni od dnia zakończenia spisu z natury (art. 20 ust. 4 ww. ustawy).

Ewidencja i kontrola zużycia arkuszy spisu z natury

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawczyni prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą sklep z odzieżą używaną. Dochody uzyskiwane z tej działalności opodatkowuje ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Dokonuje zakupu towarów handlowych w kilogramach, natomiast towary te sprzedaje na sztuki. W spisie z natury sporządzanym na koniec roku podatkowego, zamierza wykazać towary handlowe w jednostkach miary w jakich je zakupiła (tj. w kilogramach).

Mając powyższe na względzie organ podatkowy stwierdził, że jeżeli w spisie z natury sporządzonym na dzień zaprowadzenia ewidencji, jak i w spisach z natury sporządzonych na koniec poprzednich lat podatkowych Wnioskodawczyni zakupione przez nią w ramach prowadzonej działalności gospodarczej towary handlowe ujmowała w kilogramach, to również w sporządzonym na koniec roku podatkowego 2013 spisie z natury towary te zobowiązana była ująć w kilogramach. Te same zasady winna kontynuować w kolejnych latach podatkowych. Z tym też zastrzeżeniem uznano za prawidłowe przedstawione we wniosku stanowisko Wnioskodawczyni.

Zauważyć jednocześnie należy, iż jeżeli jednak w sporządzonych uprzednio spisach z natury nabyte towary handlowe ujmowane były wg asortymentu (wg sztuk), to również w ten sposób towary te winny zostać ujęte w spisach z natury sporządzanych aktualnie.

oprac. Adam Kuchta


Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Sebastian Saliński

Ekspert rynku nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK