| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Inwentaryzacja > Inwentaryzacja gotówki w kasie na dzień bilansowy

Inwentaryzacja gotówki w kasie na dzień bilansowy

Zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości istnieje obowiązek inwentaryzowania środków pieniężnych w kasach. Inwentaryzację należy przeprowadzić drogą spisu z natury na dzień bilansowy. W przypadku gdy zgodnie z decyzją kierownika będzie to dzień wolny, spis należy przeprowadzić na koniec ostatniego dnia roboczego lub na początku pierwszego w nowym roku.

Również blankiety czeków, weksli i innych walorów przechowywanych w kasie podlegają sprawdzeniu. Dodatkowo podczas inwentaryzacji kasy należy zwrócić uwagę na zabezpieczenia pomieszczenia kasowego oraz środków pieniężnych w drodze z banku do kasy i odwrotnie.

Zbiorcza inwentaryzacja kasy - zestawienie gotówki

Inwentaryzacja kasy - Zestawienie wpłacanej gotówki

Sposób prowadzenia inwentaryzacji

Inwentaryzację kasy (i nie tylko) należy przeprowadzić komisyjne w obecności osoby odpowiedzialnej materialnie, czyli kasjera. Spisu nie może jednoosobowo dokonać osoba odpowiedzialna materialnie. Inwentaryzacja powinna być obiektywna, dzięki czemu możliwe będzie uwiarygodnienie stanu środków pieniężnych na dany dzień.

Należy też pamiętać, że zgodnie z art. 24 ust. 5 pkt 3 ustawy o rachunkowości wpłaty i wypłaty gotówkowe muszą być ujmowane w raportach kasowych na bieżąco, w tym samym dniu, w którym zostały dokonane. Dzięki temu w każdym momencie powinien być znany stan środków pieniężnych w kasie.

Czym jest bilans i o jakich zasadach należy pamiętać podczas jego sporządzania?

Możliwe jest także sporządzanie zbiorczych raportów kasowych za określony przedział czasowy np. tydzień, dekadę, czy miesiąc, jednak nie może to nastąpić rzadziej niż na koniec każdego miesiąca.


Autor: Marta Przyborowska


Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Masterlease Polska

Firma leasingowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK