| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Księgi rachunkowe

Jak korygować błędy w księgach rachunkowych

Aktualizacja: 11.09.2008

Jak przeprowadzać korekty błędnych zapisów w księgach rachunkowych, aby nie zawyżać obrotów kont? »

Jak ująć w księgach rachunkowych czynsz

Aktualizacja: 10.09.2008

Czynsze opłacone z góry w księgach rachunkowych powinny zostać rozliczone w czasie. W tym celu należy skorzystać z konta 640 - Rozliczenia międzyokresowe kosztów operacyjnych. »

Jak zaksięgować w pkpir koszty przesyłki kurierskiej

Aktualizacja: 09.09.2008

Prowadzę sklep ze sprzętem i akcesoriami komputerowymi. Zakupione akcesoria otrzymuję przesyłką kurierską. Na załączonej fakturze za zakupiony asortyment znajduje się pozycja: przesyłka kurierska - 20 zł netto. Czy powinnam doliczyć tę kwotę do wartości jednego z zakupionych towarów? Czy może powinnam rozliczyć ją w proporcji do każdego z towarów wymienionych na fakturze? »

Jak zaksięgować koszty usług obcych

Aktualizacja: 04.09.2008

Nie wszystkie koszty usług obcych księguje się bezpośrednio na koncie usług obcych. Niektóre z nich zwiększają wartość początkową środków trwałych. »

W jaki sposób należy rozliczyć zakup wizytówek

Aktualizacja: 02.09.2008

Jesteśmy firmą budowlaną, która prowadzi księgi rachunkowe. Czy zakup wizytówek (ogólne firmowe) dla celów ewidencji księgowej powinien być zaliczony jako koszty zarządu czy koszty pośrednie? »

Faktura zakupu otrzymana w późniejszym terminie w księgach

Aktualizacja: 29.08.2008

Pod jaką datą należy zaksięgować fakturę zakupu, która została wystawiona 20 kwietnia 2008 r., a została przysłano ją do firmy 5 czerwca 2008 r. Tego samego dnia została zaakceptowana do zapłaty. »

Jak rozliczyć w księgach dotację otrzymaną na zakup maszyn

Aktualizacja: 29.08.2008

Spółka zamierza zakupić w grudniu 2008 r. maszynę o wartości 540 tys., natomiast w maju 2009 r. dwie maszyny o łącznej wartości 889 tys. Na zakupione maszyny spółka otrzyma dotację w czerwcu 2009 r. w kwocie 857,4 tys. W jaki sposób dotację rozliczyć w księgach w latach 2009-2011? »

Czy należy łączyć przychody w celu określenia limitu zobowiązującego do przejścia z pkpir na pełne księgi rachunkowe

Aktualizacja: 26.08.2008

Czy w celu określenia limitu zobowiązującego do przejścia z podatkowej księgi przychodów i rozchodów na pełne księgi rachunkowe osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą na własne nazwisko powinna łączyć je z przychodami uzyskiwanymi jako wspólnik w spółce cywilnej? »

W jaki sposób rozliczyć w księgach reklamację

Aktualizacja: 21.08.2008

Jesteśmy zakładem produkcyjnym. Prowadzimy księgi rachunkowe na podstawie ustawy o rachunkowości. W jaki sposób rozliczyć koszty reklamacji? Gdzie powinny być ewidencjonowane koszty napraw reklamacyjnych: wynagrodzenia, materiały wykonywane we własnym zakresie, jak również usługi wykonane na zewnątrz? »

Jak zaksięgować użytkowanie wieczyste

Aktualizacja: 19.08.2008

Prawo wieczystego użytkowania gruntu ewidencjonuje się w księgach rachunkowych jako środek trwały. Inaczej niż regulują to przepisy podatkowe. »

Jak w księgach rachunkowych ująć ubezpieczenia grupowe pracowników

Aktualizacja: 07.08.2008

Pracownicy mają ubezpieczenia grupowe, które w połowie są finansowane przez pracownika, a w połowie przez pracodawcę. Czy należy je opodatkować i naliczyć składki ZUS? Jeśli tak, to w jakiej wysokości? Jak należy ująć je w księgach rachunkowych? »

Wybór biegłego rewidenta do przeprowadzenia badania sprawozdania finansowego

Aktualizacja: 06.08.2008

Spółki podlegające obowiązkowi badania przez biegłego rewidenta muszą dokonać jego wyboru przed rozpoczęciem okresu inwentaryzacji. Kto jest odpowiedzialny za wybór? W jakim terminie należy dokonać wyboru? »

Remont hali magazynowej stanowi koszt

Aktualizacja: 31.07.2008

Jeżeli działania podjęte w środku trwałym, np. odnowienie, nie podwyższą jego wartości, to nakłady związane z tymi czynnościami ujmuje się jako koszty operacyjne. »

Jak zaksięgować w pkpir wydatki na samochód wykorzystywany w działalności na podstawie umowy użyczenia

Aktualizacja: 31.07.2008

Jaki dowód stanowi podstawę księgowania w pkpir kosztów poniesionych na paliwo do samochodu osobowego używanego w działalności gospodarczej na podstawie umowy użyczenia? Czy w takiej sytuacji należy sporządzić dowód wewnętrzny? Czy może powinienem dokonać zapisu „koszty według EPP”? »

Jak ująć w księgach rachunkowych wpłatę kaucji gwarancyjnej

Aktualizacja: 30.07.2008

Jesteśmy przedsiębiorstwem wykonującym usługi budowlane. Inwestorzy, na których rzecz je wykonujemy, wymagają od nas kaucji gwarancyjnej w celu zabezpieczenia należytego wykonania robót. Kaucję gwarancyjną wpłacamy na rachunek inwestora przed rozpoczęciem robót albo pobiera ją inwestor poprzez wstrzymanie wypłaty części wynagrodzenia (5-10 proc.) za zrealizowane usługi. Jak zaksięgować taką kaucję? »

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Skrivanek Tłumaczenia i szkolenia językowe

Skrivanek jest agencją translatorską, która oferuje kompleksowe rozwiązania z zakresu tłumaczeń i szkoleń językowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK