| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Księgi rachunkowe > Jak ująć darowiznę w księgach rachunkowych

Jak ująć darowiznę w księgach rachunkowych

Spółka przekazała w formie darowizny na rzecz szkoły publicznej laptop. Jednostka posiada potwierdzenie jego odbioru. Dysponuje też fakturą jego zakupu. Jak należy ująć to zdarzenie w księgach rachunkowych? Czy od przekazanej darowizny spółka powinna odprowadzić VAT?

Nieodpłatne przekazanie laptopa w myśl przepisów ustawy o VAT stanowi czynność opodatkowaną, przy założeniu, że podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w momencie zakupu laptopa, w całości lub części. Kwotę podatku VAT należnego ustala się w tym przypadku od podstawy opodatkowania, którą zgodnie z art. 29 ust. 10 ustawy o VAT stanowi cena nabycia laptopa (bez podatku) ustalona w momencie dokonania darowizny. Jest to zatem cena odpowiadająca jego aktualnej wartości rynkowej.

Jeżeli więc jednostka w momencie nabycia odliczyła całą kwotę VAT naliczonego zawartego na fakturze zakupu lub jej część, wówczas ma obowiązek wystawić fakturę wewnętrzną dokumentującą nieodpłatną dostawę towarów. Darowizna komputera na rzecz szkoły w omawianej sytuacji powinna zostać opodatkowana stawką podstawową podatku od towarów i usług w wysokości 22%.

Więcej na ten temat w Biuletynie Rachunkowości

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Nowicki

Członek Zarządu Sembox Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK