| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Księgi rachunkowe > Remont czy ulepszenie środka trwałego

Remont czy ulepszenie środka trwałego

Z problemem rozróżnienia remontu i ulepszenia spotyka się wielu księgowych. Rozróżnienie tych pojęć ma szczególne znaczenie w celu nie tylko prawidłowego ujęcia nakładów w księgach rachunkowych, ale także traktowania ich pod względem podatkowym.


Co na to ustawa o podatku dochodowym?


Jeżeli środki trwałe uległy ulepszeniu w wyniku przebudowy, rozbudowy, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji, to wartość początkową tych środków powiększa się o sumę wydatków na ich ulepszenie (art. 16g ust. 3 updop). Ustawa podatkowa nakłada jednak warunek, że środki trwałe uważa się za ulepszone, gdy suma wydatków w danym roku podatkowym przekracza 3500 zł i wydatki te powodują wzrost wartości użytkowej w stosunku do wartości z dnia przyjęcia środków trwałych do używania, mierzonej w szczególności okresem używania, zdolnością wytwórczą, jakością produktów uzyskiwanych za pomocą ulepszonych środków trwałych i kosztami ich eksploatacji. Podsumowując, wszystkie nakłady, które spełniają definicję ulepszenia i przekraczają rocznie kwotę 3500 zł, zwiększają wartość początkową środka trwałego.

Jak dokonać likwidacji części majątku firmowego?

Ustawa o rachunkowości nie narzuca dolnego limitu poniesionych nakładów, które mogą podwyższać wartość początkową środka trwałego, tak jak robi to ustawa o podatku dochodowym. Decyzja należy do jednostki. Często jednostki, żeby uniknąć rozbieżności między zapisami ustawy podatkowej i rachunkowej, przyjmują w polityce rachunkowości kwotę roczną nakładów poniżej 3500 zł jako niematerialną (zaliczaną bezpośrednio w koszty i niezwiększającą wartości środka trwałego). Warto jednak zwrócić uwagę, żeby jednostki, które przyjmują takie uproszczenia, pamiętały, aby wziąć pod uwagę zasadę wiernego i rzetelnego obrazu.

Koszty remontu zgodnie z ustawą podatkową zaliczane są bezpośrednio do kosztów. Nie ma tu istotnych rozbieżności między ustawą o rachunkowości a ustawą podatkową.

Nieprawidłowe rozróżnienie charakteru poniesionych nakładów może doprowadzić do zaniżenia lub zawyżenia wartości początkowej środka trwałego, a co za tym idzie - zawyżenia lub zaniżenia kosztów. Rozróżnienie jest kluczowe, jeżeli chcemy, żeby sporządzone przez nas sprawozdanie finansowe rzetelnie i jasno przedstawiało sytuację majątkową i finansową oraz wynik finansowy jednostki w danym okresie.

Monika Borczyńska

konsultant w Baker Tilly Poland

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Jankowski

Przedsiębiorca, Partner Zarządzający Cafe Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK