| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Księgi rachunkowe > Jak długo przechowywać księgi rachunkowe

Jak długo przechowywać księgi rachunkowe

Czy możemy zniszczyć księgi rachunkowe za rok 2007? Jak zorganizować zniszczenie dokumentów?

Przepisy ustawy o rachunkowości (jak też ustaw podatkowych) nie określają, jak należy niszczyć dokumentację księgową po upływie obowiązkowego okresu jej przechowywania. Oznacza to, że każda jednostka może uregulować tę kwestię we własnym zakresie (spalenie, pocięcie w niszczarce, oddanie wyspecjalizowanej firmie zajmującej się niszczeniem dokumentów).

Gdzie w bilansie wykazać nadpłacone zobowiązanie

Dla celów dowodowych fakt zakwalifikowania do zniszczenia, a potem fizyczna likwidacja powinny być udokumentowane. Takim dokumentem może być protokół zniszczenia, w którym nie tylko znajdzie się informacja o zakwalifikowaniu określonych dokumentów do zniszczenia (wraz z podpisami osób dokonujących takiej kwalifikacji i akceptacją kierownika jednostki), ale również stwierdzenie ich fizycznej likwidacji (wraz z podpisami osób za nią odpowiedzialnych).

Przykładowy protokół może wyglądać następująco:

• art. 74 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2009 r. Nr 152, poz. 1223; ost.zm. Dz.U. z 2011 r. Nr 232, poz. 1378

• art. 70 § 1, art. 86 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa - j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60; ost.zm. Dz.U. z 2012 r., poz. 749

Irena Pazio

główna księgowa z certyfikatem MF

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Leszczyńska

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »