| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Księgi rachunkowe > Jak długo przechowywać księgi rachunkowe

Jak długo przechowywać księgi rachunkowe

Czy możemy zniszczyć księgi rachunkowe za rok 2007? Jak zorganizować zniszczenie dokumentów?

RADA

Nie mogą Państwo w chwili obecnej dokonać likwidacji ksiąg rachunkowych za rok 2007. Będzie to możliwe dopiero 1 stycznia 2014 r. Przepisy prawne nie regulują kwestii fizycznego niszczenia dokumentów księgowych, niemniej jednak likwidacja dla celów dowodowych powinna być potwierdzona protokołem zniszczenia.

UZASADNIENIE

Ustawa o rachunkowości bezpośrednio wskazuje (art. 74 ust. 2 pkt 1), że księgi rachunkowe należy przechowywać co najmniej przez 5 lat. Okres ten należy liczyć (zgodnie z art. 74 ust. 3 uor) od początku roku następującego po roku obrotowym, którego księgi rachunkowe dotyczą. Zastosowanie się do tego przepisu oznaczałoby, że mieliby Państwo obowiązek przechowywania ksiąg rachunkowych za 2007 r. do końca roku 2012. Formalnie (tj. zgodnie z prawem bilansowym) mogliby Państwo fizycznie je zlikwidować już 1 stycznia 2013 r. Jednakże zgodnie z art. 86 Ordynacji podatkowej księgi rachunkowe (a także prowadzone dla celów podatkowych ewidencje, rejestry i związane z nimi dokumenty) należy przechowywać do upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Termin ten według art. 70 § 1 wynosi 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności danego podatku. Oznacza to, że wymagany okres przechowywania ksiąg rachunkowych dotyczących 2007 r. upływa dopiero z końcem 2013 r.

Jak ująć w księgach rachunkowych rezerwy na świadczenia pracownicze

Jak wykazać w księgach nabywanie rzeczowych aktywów trwałych w drodze wymiany

Reasumując: ustawa o rachunkowości przewiduje krótszy okres przechowywania dokumentacji księgowej, niż wynika to z przepisów podatkowych. Chcąc pogodzić prawo bilansowe, jak i podatkowe, minimalny okres przechowywania ksiąg rachunkowych należy ustalić na 6 lat od zakończenia roku obrotowego, za który księgi rachunkowe były sporządzone. Przykładowo, księgi rachunkowe za bieżący rok obrotowy, tj. rok 2013, muszą być przechowywane do końca 2019 r.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Sobaś

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »