Rozliczenie wniesienia wkładów, zarówno pieniężnych, jak i niepieniężnych, w księgach rachunkowych drugostronnie odbywa się poprzez wykorzystywanie konta rozrachunkowego „Rozrachunki ze wspólnikami”. Warto korzystać z tego konta, nawet jeżeli wartość rynkowa zadeklarowanych wkładów będzie taka sama jak wniesionych. Uporządkuje to kwestię rozliczeń ze wspólnikami. W analizowanym przykładzie do spółki wnoszony jest wkład niepieniężny w postaci świadczenia pracy przez okres pięciu lat. Dopóki świadczenie nie będzie wykonane w całości, na koncie „Rozrachunki ze wspólnikami” będzie wykazywane saldo. Saldo będzie ulegało zmniejszeniu sukcesywnie, wraz z wykonywaną przez komplementariusza pracą na rzecz spółki. Wykonywanie usług na rzecz spółki drugostronnie powinno być wykazywane na koncie „Wynagrodzenia”.
Należy w tym miejscu zaznaczyć, że wartość zaewidencjonowanych w ten sposób kosztów nie będzie stanowiła kosztów uzyskania przychodów w rozliczeniu podatkowym. W spółce także nie powstanie nieodpłatne świadczenie (komplementariusz nie będzie pobierał wynagrodzenia) z racji powstania świadczenia wzajemnego.
reklama
reklama
Jak wycofać środek trwały z ewidencji i jak to zdarzenie zaksięgować
W spółce z o.o. będącej komplementariuszem powstaną aktywa w postaci „Długoterminowych aktywów finansowych”, w wartości odpowiadającej wartości nominalnej udziałów. W części, która została pokryta wkładem niepieniężnym, jednostka powinna rozpoznać pozostałe przychody operacyjne. Nie powstanie tutaj koszt z racji tego, że spółka nie wyda żadnego składnika majątku. Przychód będzie zwolniony z opodatkowania, gdyż takim zwolnieniem objęte są wkłady do spółek innych niż kapitałowe.
PODSTAWA PRAWNA:
• art. 102-110 ustawy z 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych - Dz.U. Nr 94, poz. 1037; ost.zm. Dz.U. z 2012 r. poz. 1342
Jerzy Rybka
główny księgowy w sp. z o.o., licencja MF, wykładowca na kursach księgowości