| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Księgi rachunkowe > Czy działka kupiona w celu wybudowania na niej budynku to "materiał"

Czy działka kupiona w celu wybudowania na niej budynku to "materiał"

Spółka zakupiła działkę niezabudowaną z zamiarem wybudowania na niej budynku, który następnie zamierza sprzedać wraz z działką. Zakup nastąpił w kwietniu 2013 r., zaś budowa rozpocznie się dopiero w przyszłym roku. Czy spółka prawidłowo postąpi, księgując zakup działki na koncie „Materiały”? Jak taką działkę wykazać w bilansie?


RADA

Zakupiony pod budowę nieruchomości grunt powinni Państwo ująć na koncie „Towary”, w analityce wskazując, że jest to grunt pod budowę nieruchomości na sprzedaż. W bilansie będzie wykazany w poz. B.I.4 jako zapas towarów. Szczegóły - w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Zakwalifikowanie zakupionego gruntu do określonego składnika aktywów zależy od jego przeznaczenia. Jednostka może ująć zakup gruntu jako:

• środek trwały - jeśli grunt ma być wykorzystywany na potrzeby własne jednostki,

• inwestycję w nieruchomości - jeśli zakup nastąpił w celu osiągania korzyści ekonomicznych wynikających z przyrostu wartości tego gruntu lub np. korzyści w postaci czynszu z najmu,

• towar - jeśli zakup nastąpił dla realizacji ściśle określonego przedsięwzięcia (budowy), a rozpoczęcie takiego przedsięwzięcia zostało opóźnione (np. ze względów finansowych lub prawnych).


Sprawdź definicje środka trwałego w Encyklopedii księgowego na www.inforfk.pl


Jak z tego wynika, nie ma wśród wymienionych kategorii możliwości zakwalifikowania gruntu do materiałów. Grunt nie jest bowiem surowcem, z którego wytwarza się lub z którego powstaną obiekty (rzeczy). Jest on sprzedawany łącznie z budynkiem, ale nadal jest to obiekt autonomiczny (nieprzetwarzalny). Świadczy o tym chociażby fakt, że przyszły nabywca budynku z gruntem musi wprowadzić grunt do ksiąg rachunkowych oddzielnie, tj. jako oddzielny środek trwały. Identyczna kwalifikacja gruntu ze względu na przeznaczenie (tj. jako towar, środek trwały lub inwestycja) zaproponowana jest także w projekcie stanowiska Komitetu Standardów Rachunkowości z 4 czerwca 2012 r. „Działalność deweloperska” (por. pkt VII.2 tego stanowiska).

Jak ująć w księgach koszty postępowania sądowego

Czy sprawozdanie finansowe można przesłać drogą elektroniczną

Zapraszamy na forum Rachunkowość

Reasumując: zakup gruntu, który chcą Państwo sprzedać wraz z wybudowanym na nim budynkiem, powinien być klasyfikowany w księgach rachunkowych i wykazywany w bilansie (w poz. B.I.4) jako towar.


PODSTAWA PRAWNA:

• załącznik nr 1 do ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2013 r., poz. 330

Irena Pazio - główna księgowa, praktyk, posiada certyfikat Ministra Finansów uprawniający do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Wojewódka i Wspólnicy Sp. k. Kancelaria Prawa Pracy

Warszawska kancelaria specjalizująca się wyłącznie w pomocy pracodawcom w zakresie zbiorowego i indywidualnego prawa pracy oraz świadczeń pracowniczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »