| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Księgi rachunkowe > Ulga na złe długi w księgach rachunkowych wierzyciela

Ulga na złe długi w księgach rachunkowych wierzyciela

Od 1 stycznia 2013 r. zmieniły się przepisy ustawy o VAT dotyczące ulgi na złe długi. Wiele artykułów prasowych opisywało ten temat, niewiele jednak dotyczyło ujęcia w księgach rachunkowych tego przywileju. W niniejszym materiale prezentujemy ewidencję księgową ulgi u wierzyciela.


PRZYKŁAD

Podatnik AAA wystawił fakturę VAT dla odbiorcy BBB w dniu 23 maja 2013 r. Termin płatności określił na 30 maja 2013 r.

Sytuacja 1 - odbiorca uregulował należność 28 października 2013 r. - podatnik AAA nie będzie mógł pomniejszyć podstawy opodatkowania i podatku VAT należnego za 10.2013 r., pomimo że 150. dzień od upływu terminu płatności przypadł w październiku 2013 r., gdyż do dnia złożenia deklaracji za 10.2013 r. (tj. do 25 listopada) należność została uregulowana.

Sytuacja 2 - odbiorca uregulował należność 15 listopada 2013 r. - tak samo jak w sytuacji 1.

Sytuacja 3 - odbiorca uregulował należność 2 grudnia 2013 r. - podatnik AAA pomniejszy podstawę opodatkowania i podatek VAT należny w deklaracji za 10.2013 r., gdyż uregulowanie należności nastąpiło po złożeniu deklaracji za październik 2013 r.

Czy działka kupiona w celu wybudowania na niej budynku to "materiał"

Zapraszamy na forum Rachunkowość

Ustawa o VAT wskazuje także, co ma zrobić wierzyciel, gdy skorzystał z ulgi na złe długi, a należność została następnie uregulowana. W takim przypadku (art. 89a ust. 4 ustawy o VAT) wierzyciel powinien zwiększyć podstawę opodatkowania i kwotę podatku należnego w rozliczeniu za okres, w którym należność została uregulowana lub zbyta. W przypadku częściowego uregulowania należności podstawę opodatkowania oraz kwotę podatku należnego należy zwiększyć w odniesieniu do tej części. W przykładzie 1 wierzyciel skorzystał z ulgi tylko w sytuacji 3 - skorygował podstawę opodatkowania i VAT należny w deklaracji za 10.2013 r. Ponieważ dłużnik spłacił należność w grudniu 2013 r., to w deklaracji za 12.2013 r. wierzyciel zwiększy podstawę opodatkowania i podatek VAT należny o wartość spłaconej należności.

Należy pamiętać, że przepisów o uldze na złe długi od strony wierzyciela nie stosuje się, jeżeli wierzyciel i dłużnik są podmiotami powiązanymi.

Więcej na tena temat w Monitorze Księgowego


PODSTAWA PRAWNA:

• art. 89a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2013 r., poz. 35

Anna K. Kowal

- biegły rewident, ekspert w zakresie podatków dochodowych i podatku VAT

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Michał Wolny

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK