| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Księgi rachunkowe > Obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych

Obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych

Czy podatnik, który posiada obywatelstwo polskie lecz jego miejscem zamieszkania stałego znajduje się w Niemczech, jest obowiązany do prowadzenia ksiąg rachunkowych zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości?

Jeżeli podatnik posiada obywatelstwo polskie - czyli nie jest w świetle przepisu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej uznany za osobę zagraniczną, do której stosuje się przepisy o rachunkowości - to nie jest zobowiązany do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Taki wniosek zawiera interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 31 października 2013 r., sygn. PPB1/415-929/13-2/JB.

W stanie faktycznym przedstawionym we wniosku o interpretację podatnik jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą na podstawie wpisu w Centralnej Ewidencji Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Posiada obywatelstwo polskie lecz jego miejscem zamieszkania stałego jest teren Republiki Federalnej Niemiec - fakt ten potwierdzony jest certyfikatem rezydencji wydanym przez niemieckie władze fiskalne. Działalność podatnika prowadzona jest na terenie Polski w zakresie świadczenia usług tłumaczeń przysięgłych języka niemieckiego. Działalność obejmuje swoim zakresem jedynie usługi świadczone na terytorium Polski. W zakresie podatku dochodowego podatnik jest opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych wg skali podatkowej.

Jak ująć w księgach opłaty za użytkowanie wieczyste

Czy zatem, w świetle przedstawionych faktów, podatnik jest obowiązany do prowadzenia ksiąg rachunkowych zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości? Zdaniem podatnika nie jest on obowiązany do prowadzenia ksiąg rachunkowych zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości.

Warunek uznania za osobę zagraniczną

Przepis art. 24a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odnosi się w tym zakresie do przepisów ustawy o rachunkowości (uor) w szczególności art. 2 uor.

Zgodnie z art. 2 uor ust.1 pkt 6 stanowi, że przepisy ustawy stosuje się do osób zagranicznych, oddziałów i przedstawicielstw przedsiębiorców zagranicznych, w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej.

Pojęcie zaś „osoby zagranicznej” zdefiniowane zostało w art. 5 pkt 2 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (usdg). Przepis ten, za osoby zagraniczne uznaje:

1. osobę fizyczną nieposiadającą obywatelstwa polskiego,

2. osobę prawną z siedzibą za granicą,

3. jednostkę organizacyjną niebędącą osobą prawną posiadającą zdolność prawną, z siedzibą za granicą.

Faktury przychodowe i kosztowe w księgach rachunkowych

Jak wykazać w księgach wniesienie wkładu niepieniężnego

Tym samym, aby podatnik mógł zostać uznany za osobę zagraniczną spełniony musi być warunek nieposiadania obywatelstwa polskiego. Zatem jeżeli podatnik posiada takowe, wówczas nie może być uznany za osobę zagraniczną i nie jest obowiązany do prowadzenia ksiąg rachunkowych zgodnie z przepisami o rachunkowości.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kacper Sołoniewicz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK