| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Księgi rachunkowe > Jak ująć w księgach rachunkowych towary przeterminowane

Jak ująć w księgach rachunkowych towary przeterminowane

Podczas inwentaryzacji zapasów niejednokrotnie ujawniane są towary, które nieodwracalnie utraciły swoją przydatność gospodarczą i nie nadają się do dalszego użytku lub odsprzedaży. Jak prawidłowo wykazać towary przeterminowane w księgach rachunkowych?


Porada pochodzi z serwisu:

 

 


Towar tracący na trwałe swoje cechy użytkowe i handlowe musi zostać poddany utylizacji. Jednostka może dokonać tego sama lub może oddać składniki majątku do utylizacji innej firmie.


Trwała utrata wartości towarów - ujęcie księgowe


W wyniku finansowym, zgodnie z zasadą ostrożności, należy uwzględnić zmniejszenia wartości użytkowej lub handlowej towarów (art. 7 ust. 1 pkt 1 uor). Jednocześnie zgodnie z art. 28 ust. 7 uor, jeżeli istnieje duże prawdopodobieństwo, że kontrolowany przez jednostkę składnik aktywów nie przyniesie w przyszłości w znaczącej części lub w całości przewidywanych korzyści ekonomicznych, to zachodzi trwała utrata wartości.

Niskocenne środki trwałe - zasady ewidencji

Odpowiedzialność za rachunkowość

Upływ terminu przydatności towarów handlowych czy brak możliwości zużycia ich do celów działalności gospodarczej jednostki jest wystarczającą podstawą do uznania, że nastąpiła trwała utrata wartości tych towarów. Przeterminowany towar nie spełnia również definicji aktywów. Uzasadnia to dokonanie odpisu aktualizującego doprowadzającego wartość składnika aktywów wynikającą z ksiąg rachunkowych do ceny sprzedaży netto, a w przypadku jej braku - do ustalonej w inny sposób wartości godziwej.


Odpisy aktualizujące towary przeterminowane


Odpisy aktualizujące wartość rzeczowych składników aktywów obrotowych dokonane w związku z utratą ich wartości zalicza się - zgodnie z art. 34 ust. 5 uor - do pozostałych kosztów operacyjnych. W dacie fizycznej likwidacji nieprzydatnych towarów, potwierdzonej protokołem likwidacyjnym, powinno nastąpić ich wyksięgowanie z ewidencji bilansowej w ciężar dokonanego uprzednio odpisu aktualizującego. Jeżeli przeterminowane towary posiadają wartość rynkową (godziwą) równą zeru, to jednostka powinna dokonać odpisu aktualizującego 100% ich wartości. Szczegółowe zasady i ocena potrzeby ustalania utraty wartości aktywów określone zostały w Krajowym Standardzie Rachunkowości nr 4 „Utrata wartości aktywów”.


INFORFK: "W którym momencie można zaliczyć odpis aktualizujący do kosztów" >>


UWAGA!

Odpisów aktualizujących wartość zapasów towarów z tytułu utraty przez nie wartości użytkowej lub handlowej należy dokonywać bieżąco w ciągu roku i obligatoryjnie na dzień bilansowy.


Schemat. Ewidencja księgowa odpisu aktualizującego wartość towarów przeterminowanych


Objaśnienia:

1. Odpis aktualizujący wartość towarów przeterminowanych.

2. Fizyczna likwidacja towarów przeterminowanych objętych odpisem aktualizującym*.

3. Fizyczna likwidacja towarów przeterminowanych nieobjętych odpisem aktualizującym*.

* Gdy jednostka prowadzi ewidencję towarów w cenach ewidencyjnych, różniących się od cen zakupu (nabycia), dodatkowo wyksięgowuje się odchylenia od cen ewidencyjnych przypadające na likwidowane zapasy.


Zapraszamy na forum o Rachunkowości

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Adrian Artowicz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »