| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Księgi rachunkowe

Jak księgować wydatki socjalne dla pracowników

Aktualizacja: 05.10.2007

Nasza firma zakupiła szklanki, czajniki itp. na potrzeby socjalne pracowników. Czy te wydatki zaksięgować w księgach rachunkowych jako koszty reprezentacji czy artykuły bhp? »

Jak w księgach rachunkowych ująć ubezpieczenie należności handlowych kontrahentów

Aktualizacja: 02.10.2007

Wypłacone odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia należności handlowych w księgach rachunkowych będzie ewidencjonowane jako pozostałe przychody operacyjne. »

W jakim momencie zaksięgować koszty reklamy

Aktualizacja: 01.10.2007

Jak zaksięgować w koszty reklamę w Panoramie Firm na 2008 rok, gdy fakturę otrzymaliśmy w sierpniu 2007 r. Zasada istotności określa, że gdy koszt nie ma znaczącego wpływu na wynik, może zostać ujęty w okresie, w którym wystąpił wydatek. Czy ten przepis można zastosować w przypadku kosztów takiej reklamy? Jeżeli tak, to czy zaksięgować go w sierpniu 2007 r. czy styczniu 2008 r.? »

Rabaty w księgach rachunkowych

Aktualizacja: 27.09.2007

Jak wykazać w księgach rachunkowych otrzymany rabat od kontrahenta? Kiedy rabat należy udokumentować fakturą korygującą, a kiedy można nie wystawiać tej faktury? Jakie są skutki podatkowe rabatów? »

W jakim momencie należy rozwiązać rezerwę na należności nieściągalne

Aktualizacja: 25.09.2007

Kiedy w księgach rachunkowych rozwiązać rezerwę na należności nieściągalne, jeżeli komornik wydał postanowienie o umorzeniu wobec stwierdzenia bezskuteczności egzekucji? Czy należałoby to uczynić w momencie otrzymania postanowienia? »

Jak ująć w księgach rachunkowych wykup samochodu osobowego z leasingu operacyjnego

Aktualizacja: 20.09.2007

W związku z kończącym się podstawowym okresem umowy leasingu operacyjnego samochodu osobowego planujemy skorzystać z przewidzianej w umowie opcji wykupu. »

Faktoring pełny przyspieszony w księgach rachunkowych faktora

Aktualizacja: 19.09.2007

Na czym polega faktoring pełny? Od czego zależy wysokość prowizji faktora? Czy dyskonto z umowy faktoringu księgowane jest jako przychód ze sprzedaży? W jakiej pozycji bilansu faktor ujawnia płatność należną od dłużnika? »

Jak zaksięgować koszt udzielonej gwarancji

Aktualizacja: 18.09.2007

Bank pobiera prowizję od wydanej gwarancji przetargowej. Czy koszt tej gwarancji księguje się na koncie 4 - „Usługi bankowe” czy koncie 7 - „Koszty finansowe”? »

Dostawa towarów w księgach komisanta

Aktualizacja: 21.11.2011

Rozliczenie i ewidencja sprzedaży dokonanej przez komis zależy m.in. od tego, czy przedmiotem obrotu są towary (produkty) nowe czy używane. »

Ewidencja przychodów na specjalnych kontach

Aktualizacja: 21.11.2011

Przychody ze sprzedaży towarów nabytych w celu ich odsprzedaży w stanie nieprzetworzonym ewidencjonuje się na koncie Przychody ze sprzedaży towarów. »

Odzwierciedlenie w księgach kompensaty wzajemnej należności i zobowiązań

Aktualizacja: 13.09.2007

Spółka (najemca) wynajmuje lokal od zarządu budynków komunalnych (wynajmujący). Za zgodą ZBK lokal będzie remontowany. Według obustronnych ustaleń koszty remontu pokryje spółka, a ZBK nie będzie naliczał czynszu z tytułu najmu lokalu do wysokości kwoty remontu. Jak w przypadku opisanego rozliczenia ująć w księgach rachunkowych wydatki poniesione w związku z remontem? »

Jak rozliczyć w księgach rachunkowych czeską fakturę

Aktualizacja: 10.09.2007

Nasza spółka jest zarejestrowanym podatnikiem VAT UE. W maju tego roku zakupiliśmy komputer z Czech, otrzymując (również w maju) fakturę. Na fakturze z czeskim, lecz nie unijnym, numerem NIP wyszczególniony został 19% czeski podatek VAT. Czy z tytułu dokonanego zakupu na naszej spółce ciąży obowiązek rozliczenia VAT od wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów? Jeżeli tak, to według jakiego kursu powinna być przeliczona faktura? Czy taki sam kurs można zastosować do przeliczenia wartości faktury dla celów podatku dochodowego? »

Jak skorygować w księgach rachunkowych wartość podatku od nieruchomości

Aktualizacja: 10.09.2007

W styczniu otrzymaliśmy decyzję w sprawie podatku od nieruchomości, którą zaksięgowałam jako rozliczenie międzyokresowe kosztów. Co miesiąc odpisywałam w koszty 1/12. W marcu przyszła decyzja zmniejszająca nam ten podatek (staraliśmy się o to ze względu na złe obliczenie powierzchni budynku pod działalność). Jak w takim przypadku powinna przebiegać ewidencja? Czy w marcu wyksięgować tamtą pierwszą kwotę i zaksięgować nową? Co zrobić z księgowaniami za styczeń i luty? »

Inwestycje krótkoterminowe - ewidencja w księgach jednostki

Aktualizacja: 21.11.2011

Czym jest inwestycja krótkoterminowa? Jak wycenić posiadane inwestycje na dzień ich nabycia? Jak dokonać odpisu aktualizującego wartość posiadanej inwestycji krótkoterminowej? Według jakich wartości wycenić inwestycję przekwalifikowaną do inwestycji długoterminowej? »

Ewidencja naliczenia i zapłaty podatków w spółce osoby fizycznej

Aktualizacja: 21.11.2011

Jestem osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą (prowadzę księgi rachunkowe). Proszę o przedstawienie prawidłowego ewidencjonowania naliczeń i zapłat podatku od towarów i usług, podatku od środków transportowych, podatku od nieruchomości, podatku dochodowego. Zapłaty podatków dokonywane są z konta bankowego firmy. Jak ewidencjonować prowizje bankowe od przelewów? »

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Przywara

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK