| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Księgi rachunkowe > Jak ujmować składniki majątku o niskiej wartości

Jak ujmować składniki majątku o niskiej wartości

W jaki sposób należy ewidencjonować szczotki, grzebienie, peleryny itp., a jak fotele i inne meble w salonie fryzjerskim? Gdzie można je zakwalifikować?

rada

 

W przypadku prowadzenia ksiąg rachunkowych, jeżeli zakupione przedmioty nie spełniają warunków zaliczenia ich do środków trwałych, można zaliczyć je bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów w momencie przekazania ich do używania.

uzasadnienie

Do środków trwałych zaliczamy rzeczowe aktywa trwałe, których przewidywany okres użyteczności jest dłuższy niż rok i które są przeznaczone na potrzeby jednostki, są kompletne i zdatne do użytku. Dodatkowo z podatkowego punktu widzenia do środków trwałych zaliczamy te aktywa, których wartość początkowa przekracza 3500 zł.

Jeśli wartość początkowa nabywanych składników majątku (szczotek, grzebieni, peleryn, jak również foteli i innych mebli do zakładu fryzjerskiego) nie przekracza 3500 zł, a przewidywany okres ich użytkowania jest krótszy niż rok, można ich wartość odpisać bezpośrednio w koszty.

Jeżeli podatnik po upływie roku nadal będzie korzystał z danego składnika majątku na cele działalności gospodarczej, wówczas powinien go zakwalifikować do środków trwałych. W tym przypadku należy zapłacić odsetki związane z zaliczeniem do kosztów wydatków na nabycie tego przedmiotu.

Jeśli wartość zakupionych składników majątku nie przekroczy 3500 zł, ale przewidywany okres ich użytkowania będzie dłuższy niż rok, możemy je wykazać na dwa sposoby:

l jako niskocenne środki trwałe, które można zamortyzować jednorazowo, lub

l wartość zakupu zaliczyć bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodu w momencie faktycznego przekazania do użytkowania.

W przypadku mebli należy zwrócić uwagę, czy poszczególne elementy konstrukcji tworzą po zamontowaniu całość. Jeżeli tak, to z podatkowego punktu widzenia nie ma znaczenia, że ich zakup był dokonywany oddzielnie i udokumentowany odrębnymi fakturami. Ich wartość początkową ustala się na podstawie ceny całego zestawu.

Jeśli natomiast każdy z mebli może być użytkowany samodzielnie, to wartością początkową takiego składnika majątku będzie wartość jego poszczególnych elementów.

Przykład

Salon fryzjerski zakupił 4 krzesła obrotowe o wartości netto 600 zł każde oraz po 20 sztuk szczotek, grzebieni i peleryn, odpowiednio po 15, 10 i 25 zł netto.

Ponieważ są to składniki o niskiej wartości początkowej, postanowiono odnieść ich wartość bezpośrednio w koszty w momencie przekazania ich do zużycia.

Dodatkowo zamontowano szafki połączone ze sobą blatem. Na meble otrzymano dwie faktury: jedna dotycząca szafek górnych - wartość 1500 zł, druga dotycząca szafek dolnych wraz z blatem - wartość 2100 zł.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Biuletyn Rachunkowości
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Krucka-Atak

Samodzielny specjalista ds. kadr z wieloletnim doświadczeniem, pasjonatka prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK