| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Księgi rachunkowe > Jak wykazać w księgach portfel inwestycyjny papierów wartościowych

Jak wykazać w księgach portfel inwestycyjny papierów wartościowych

Spółka zawarła umowę na czas nieokreślony o zarządzanie portfelem papierów wartościowych. Biuro maklerskie wystawia co miesiąc fakturę VAT za usługę. Wartość faktury jest potrącana z wartości portfela. O aktualnej jego wartości co miesiąc spółka otrzymuje informację. Na koniec roku spółka zleciła biuru maklerskiemu częściową wypłatę zysków w postaci przelewu na konto podstawowe spółki. Jak prawidłowo powinna ewidencjonować comiesięczną opłatę oraz informację o wycenie portfela? Jak powinna wyglądać ewidencja wyceny na koniec roku?

Zgodnie z definicją ustawową zawartą w art. 2 pkt 6 ustawy (o podatku od towarów i usług - przyp. autora) przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Przez dostawę towarów, rozumie się - stosownie do przepisu art. 7 ust. 1 ww. ustawy - przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast przez świadczenie usług, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się - zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług - każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7. Mając na uwadze powyższe normy prawne, należy stwierdzić, że definicje: usług, towarów, działalności gospodarczej - zawarte w ustawie o podatku od towarów i usług - nie obejmują przeniesienia prawa, które następuje w związku z wykupieniem przez emitenta papierów wartościowych. (...) Naczelnik Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu stwierdza, że czynność polegająca na przeniesieniu prawa, która następuje w związku z wykupem przez emitenta papierów wartościowych, nie podlega przepisom ustawy o podatku od towarów i usług.

Na czym polega uproszczenie prezentacji instrumentów finansowych?

Zgodnie z ustawą o rachunkowości na dzień bilansowy udziały w innych jednostkach wycenia się według ceny nabycia, pomniejszonej o odpisy z tytułu trwałej utraty wartości lub według wartości godziwej; wartość w cenie nabycia można przeszacować do wartości w cenie rynkowej. Analogicznie wycenia się udziały w jednostkach podporządkowanych, z tym że udziały zaliczane do aktywów trwałych mogą być wycenione metodą praw własności. Natomiast inwestycje krótkoterminowe ujmuje się według ceny (wartości) rynkowej albo według ceny nabycia lub ceny (wartości) rynkowej, zależnie od tego, która z nich jest niższa, a krótkoterminowe inwestycje, dla których nie istnieje aktywny rynek, w inny sposób określonej wartości godziwej.

Zasady ewidencji księgowej instrumentów finansowych określa Minister Finansów w rozporządzeniu w sprawie szczegółowych zasad uznawania, metod wyceny, zakresu ujawniania i sposobu prezentacji instrumentów finansowych. Jednostki, których sprawozdanie finansowe nie podlega obligatoryjnemu badaniu, mogą stosować ewidencję uproszczoną określoną w ustawie o rachunkowości. Decydując o tym, czy stosować przepisy rozporządzenia, należy pamiętać o jasnym i rzetelnym przedstawieniu sytuacji majątkowej i finansowej oraz wyniku finansowego jednostki gospodarczej.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Góralski&Goss Legal

Góralski&Goss Legal to butikowa kancelaria prawna, specjalizująca się w doradztwie transakcyjnym i procesowym na rzecz dużych podmiotów gospodarczych, w szczególności firm z sektora ubezpieczeniowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »