| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Księgi rachunkowe > Czy można dokonywać zapisów w księdze na podstawie dziennych raportów z kasy fiskalnej

Czy można dokonywać zapisów w księdze na podstawie dziennych raportów z kasy fiskalnej

Prowadzę działalność gospodarczą opodatkowaną VAT. Każdego dnia wystawiam po kilkanaście faktur. Od 1 lipca jestem zobowiązany ewidencjonować obroty za pomocą kasy fiskalnej. Na koniec każdego dnia drukuję raport fiskalny. Czy mogę wpisywać do księgi jedną kwotę wynikającą z takiego raportu, który jest dziennym zestawieniem sprzedaży?

RADA

Tak. Ponieważ prowadzi Pan ewidencję z zastosowaniem kasy fiskalnej, to może Pan dokonywać zapisów w księdze na podstawie danych wynikających z raportów dobowych skorygowanych o wartości dotyczące zwrotów towarów wynikających z odrębnych ewidencji. Ma Pan również możliwość dokonywania zapisów w księdze na koniec każdego miesiąca, w terminie nie późniejszym niż do 20 dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni, na podstawie danych wynikających z miesięcznych zestawień raportów dobowych. Jeżeli nie posiadałby Pan kasy, to wystawiając jednego dnia dużą liczbę faktur, zamiast wpisywania ich kolejno do księgi, mógłby Pan dokonywać wpisów jednej kwoty w oparciu o dzienne zestawienie sprzedaży.

UZASADNIENIE

Zasady prowadzenia księgi zostały określone w rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (dalej: rozporządzenie w sprawie księgi).

Zapisy w księdze powinny być dokonywane w sposób staranny, czytelny i trwały, na podstawie prawidłowych i rzetelnych dowodów.

Podstawą zapisów w księdze są dowody księgowe, którymi są:

1) faktury VAT, w szczególności faktury VAT marża, faktury VAT RR, faktury VAT MP (...), lub

2) inne dowody stwierdzające fakt dokonania operacji gospodarczej zgodnie z jej rzeczywistym przebiegiem i zawierające co najmniej: określenie wystawcy lub wskazanie stron (nazwę i adresy) uczestniczących w operacji gospodarczej, której dowód dotyczy; datę wystawienia dowodu oraz datę lub okres dokonania operacji gospodarczej, której dowód dotyczy, z tym że jeżeli data dokonania operacji gospodarczej odpowiada dacie wystawienia dowodu, wystarcza podanie jednej daty; przedmiot operacji gospodarczej i jego wartość oraz ilościowe określenie, jeżeli przedmiot operacji jest wymierny w jednostkach naturalnych; podpisy osób uprawnionych do prawidłowego udokumentowania operacji gospodarczych. Dowody te powinny być oznaczone numerem lub w inny sposób umożliwiający powiązanie konkretnego dowodu z zapisami księgowymi dokonanymi na jego podstawie (§ 12 ust. 3 rozporządzenie w sprawie księgi).

Do grupy innych dowodów, które stanowią podstawę do zapisywania w księdze, należą m.in. dzienne zestawienia dowodów (faktur dotyczących sprzedaży) sporządzone do zaksięgowania ich zbiorczym zapisem oraz noty księgowe sporządzone w celu skorygowania zapisu dotyczącego operacji gospodarczej wynikającej z dowodu obcego lub własnego, otrzymane od kontrahenta podatnika lub przekazane kontrahentowi (§13 rozporządzenia w sprawie księgi).

W pytaniu podaje Pan, że dziennie wystawia kilkanaście faktur i ewidencjonuje obroty za pomocą kasy fiskalnej.

Jeżeli nie posiadałby Pan kasy, to wystawiając jednego dnia dużą liczbę faktur, zamiast wpisywać je kolejno do księgi, mógłby Pan dokonywać wpisów jednej kwoty w oparciu o dzienne zestawienie sprzedaży. Zestawienie powinno zawierać co najmniej datę i kolejny numer zestawienia, numery od-do faktur objętych zestawieniem, sumę zbiorczą tych faktur oraz podpis podatnika lub osoby, która sporządziła zestawienie.

Ponieważ prowadzi Pan ewidencję z zastosowaniem kasy fiskalnej, to może Pan dokonywać zapisów w księdze na podstawie danych wynikających z raportów dobowych skorygowanych o wartości dotyczące zwrotów towarów wynikających z odrębnych ewidencji. Taka możliwość wynika z § 20 ust. 1 rozporządzenia w sprawie księgi, zgodnie z którego brzmieniem:

Podatnicy, którzy ewidencjonują obrót przy zastosowaniu kas rejestrujących, dokonują zapisów w księdze na podstawie danych wynikających z raportów dobowych, skorygowanych o wartości dotyczące zwrotów towarów wynikające z odrębnych ewidencji.

Gdyby raporty dobowe za dany dzień były drukowane po północy, to powinny być one ewidencjonowane nie pod datą wydruku, ale pod datą uzyskania wykazanych w nim przychodów.

Potwierdzają to również organy podatkowe. W piśmie Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy z 9 września 2005 r. nr DG/415-IX/147-26a/05 czytamy, że:

(...) prawidłowo sporządzony raport dobowy zawierający dane sumaryczne o obrocie za daną dobę, stanowiący podstawę zapisów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów, winien w jednej kwocie określać wartość przychodów za dany dzień i być zaksięgowany zgodnie z datą uzyskania tych przychodów.

Ma Pan również możliwość dokonywania zapisów w księdze na koniec każdego miesiąca, w terminie zapewniającym prawidłowe i terminowe rozliczenie z budżetem, nie później niż do dnia 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni, na podstawie danych wynikających z miesięcznych zestawień raportów dobowych (§ 20 w zw; z § 30 rozporządzenia w sprawie księgi).

l § 12 ust. 3, § 13 rozporządzenia Ministra Finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów - Dz.U. Nr 152, poz. 1475; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 36, poz. 229

Marianna Kępska

ekspert w zakresie podatków dochodowych

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Krajowy System Usług

(KSU)

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK