| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Księgi rachunkowe > Kiedy zaksięgować koszt, którego dokumentację poprzedziła faktura pro forma

Kiedy zaksięgować koszt, którego dokumentację poprzedziła faktura pro forma

Prowadzę pkpir. 31 maja otrzymałem fakturę pro forma na zakup artykułów biurowych. W tym samym dniu ją zapłaciłem. Właściwą fakturę VAT (wraz z zamówionymi artykułami) otrzymałem z datą wystawienia 5 czerwca. Kiedy prawidłowo zaksięgować ten koszt?

RADA

 

Koszt należy zaksięgować w dacie wystawienia faktury VAT, czyli 5 czerwca 2007 r.

UZASADNIENIE

Od 1 stycznia 2007 r. obowiązuje definicja dnia poniesienia kosztu. U podatników prowadzących pkpir dniem poniesienia kosztu jest dzień wystawienia faktury (rachunku lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu - art. 22 ust. 6b updof). Nie jest więc istotne to, czy koszt został zapłacony, czy też nie. Liczy się wyłącznie data wystawienia dowodu księgowego (w tym przypadku faktury VAT). Dokument zwany „fakturą pro forma” jest niczym innym jak ofertą skierowaną do kontrahenta, która jedynie pokazuje, jak będzie wyglądała rzeczywista faktura VAT, jeżeli transakcja dojdzie do skutku. Nie jest to zatem jakikolwiek dowód księgowy podlegający zaksięgowaniu w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Faktury pro forma jako dowodu księgowego nie wymienia również rozporządzenie o pkpir. Wydatek opisany przez Czytelnika powinien być zatem zaksięgowany w prowadzonej przez niego księdze pod datą wystawienia faktury VAT (nie faktury pro forma), czyli 5 czerwca 2007 r. Takie postępowanie jest poprawne zarówno dla podatników stosujących metodę memoriałową (koszt związany pośrednio z przychodami i jako taki jest ujmowany w księdze w momencie jego poniesienia), jak i metodę kasową rozliczania kosztów (rozliczają koszty w momencie ich poniesienia).

l § 12 ust. 3, § 13, 14 i § 16 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów - Dz.U. Nr 152, poz. 1475; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 36, poz. 229

l art. 22 ust. 5c i 6b ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 99, poz. 658

Leszek Porowski

doradca podatkowy, współwłaściciel Biura Rachunkowego Porowski Consulting

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Wiktor Sarota

InFakt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »