| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Księgi rachunkowe > Jak wykazać w księgach zniesienie współwłasności

Jak wykazać w księgach zniesienie współwłasności

Nastąpiło sądowe zniesienie współwłasności pawilonu handlowego. Za uzyskany udział dokonano spłaty dotychczasowego współwłaściciela. Użytkowana dotychczas część pawilonu była amortyzowana na podstawie faktury zakupu, w której wyróżnione były: cena gruntu, cena budynku i naliczony VAT. Obecnie sąd nakazał zapłacić określoną kwotę (bez rozróżniania na ww. pozycje), która została przekazana na wskazane konto. Od jakiej wartości należy obecnie amortyzować nabytą część budynku - od kwoty wskazanej przez sąd? Czy należy rozdzielić ją (zachowując np. proporcje z poprzedniej faktury nabycia współwłasności) na cenę gruntu i cenę budynku i amortyzować tylko wyliczoną w ten sposób wartość budynku?

Przykład

Przedsiębiorca nabył 50% udziałów w nieruchomości zabudowanej, w której posiadał już 50% udziałów, za cenę 2 500 000 zł.

Cała nieruchomość usytuowana jest na działce o powierzchni 80 arów.

Powierzchnia nabytego pawilonu handlowego wynosi 5000 m2.

Z ofert rynkowych wynika, że wartość 1 ara działki gruntu w tej samej lokalizacji i z okresu zawarcia umowy kupna-sprzedaży kształtowała się na poziomie 15 000 zł, czyli łącznie wartość kupionego gruntu wynosi 600 000 zł (15 000 × 80 arów : 2).

Ewidencja księgowa

- przyjęcie gruntu do ewidencji środków trwałych

Wn „Grunty” 600 000

- przyjęcie pawilonu handlowego do ewidencji środków trwałych

Wn „Budynki i budowle” 1 900 000

- cena zakupu - zobowiązanie dla sprzedawcy udziału

Ma „Pozostałe rozrachunki” 2 500 000

W przykładzie pominięto koszty związane z zakupem nieruchomości, typu: opłaty notarialne, podatek od czynności cywilnoprawnych, doradztwo prawne itp. Koszty te należy rozliczyć proporcjonalnie do udziału wartości gruntu i pawilonu w ogólnej cenie nabycia nieruchomości.

Dla danych z przykładu 24% kosztów związanych z zakupem nieruchomości podwyższy wartość gruntu, natomiast 76% przypadnie na pawilon.

• art. 22c, art. 22g ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 176, poz. 1243

Co to jest operat szacunkowy

Operat szacunkowy jest opinią autorską rzeczoznawcy majątkowego o wartości nieruchomości i stanowi dokument urzędowy. Może być sporządzany wyłącznie w formie pisemnej. Operat zawiera informacje niezbędne przy dokonywaniu wyceny nieruchomości przez rzeczoznawcę majątkowego, w tym wskazanie podstaw prawnych i uwarunkowań dokonanych czynności, rozwiązań merytorycznych, przedstawienie toku obliczeń, wyniku końcowego.

Wioletta Roman

doradca podatkowy

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Biuletyn Rachunkowości

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dziennik Gazeta Prawna

Największy polski dziennik prawno-gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK