| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Księgi rachunkowe > Jak rozliczać różnice kursowe, posiadając konto dewizowe

Jak rozliczać różnice kursowe, posiadając konto dewizowe

Prowadzimy księgowość w formie pkpir. Posiadamy konto walutowe. Wystawiamy faktury w euro dla klienta z Holandii. Proszę o wyjaśnienie, jak rozliczyć różnice kursowe w momencie przeksięgowania waluty na konto złotówkowe. Czy księguję je w pkpir dwa razy? Pierwszy raz w momencie wpływu na rachunek dewizowy, a drugi w momencie przeksięgowania z rachunku dewizowego na złotówkowy?


RADA

Tak, różnice kursowe należy zaksięgować w księdze podatkowej dwa razy. Pierwsza różnica kursowa powstanie w momencie wpływu należności na rachunek walutowy i wówczas należy ją zaksięgować, a druga w momencie przeksięgowania waluty na rachunek złotówkowy. Dodatnie różnice kursowe należy ująć w kolumnie 8 pkpir, a ujemne w 13 (w starej księdze - w 14).

129,00 złSprawozdawczość w zakresie operacji finansowych - najnowsze zmiany - PDF

UZASADNIENIE

Rozporządzenie w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów nakłada na podatników obowiązek prowadzenia księgi w języku polskim i w walucie polskiej w sposób staranny, czytelny i trwały, na podstawie prawidłowych i rzetelnych dowodów. Transakcje realizowane w walucie innej niż polska należy przeliczać na złotówki (§ 12 ust. 1 rozporządzenia).

Począwszy od 1 stycznia 2007 r. przychody w walutach obcych należy przeliczać na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu (art. 14 ust. 1a updof). Zasady ustalania różnic kursowych zostały określone w art. 24c updof. Przepis ten wskazuje, że dodatnie różnice kursowe zwiększają przychody, a ujemne różnice kursowe zwiększają koszty uzyskania przychodów.

Dodatnia różnica kursowa powstanie wtedy, gdy wartość przychodu należnego wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłoszonego przez NBP (z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu) będzie niższa od wartości tego przychodu w dniu jego otrzymania, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia.

Z kolei ujemna różnica kursowa powstanie w przypadku, gdy wartość przychodu należnego wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłoszonego przez NBP (z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu) będzie wyższa od wartości tego przychodu w dniu jego otrzymania, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia.

Niestety, ustawodawca nie zdefiniował pojęcia „faktycznie zastosowany kurs waluty”. Jednak liczne interpretacje prawa podatkowego pozwalają na stwierdzenie, że faktycznie zastosowany kurs waluty to kurs kupna lub sprzedaży banku, z którego usług korzysta podatnik, pomimo że nie dokonuje on zakupu lub sprzedaży walut obcych. Stanowisko to potwierdza m.in. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zgierzu w piśmie z 13 marca 2007 r., nr I-1/415/8/07: (...) Zatem „faktycznie zastosowany kurs waluty z

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego
Monitor Księgowego225,00 zł

POLECANE ARTYKUŁY

TERMINARZ

WRZ16
TydzieńPWŚCPSN
361234567
37891011121314
3815161718192021
3922232425262728
4029300102030405

Poznaj platformę INFORFK

Ostatnio na forum

Narzędzia księgowego

Eksperci infor.pl

Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF

United Nations Children’s Fund

Zostań ekspertem Infor.pl »